כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > על המכללה > אירועים תשפ"ד > אירועים תשפ"ג > מרץ 2023 > חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

הרצאתו של שניר כהן


הסמינר מהווה במה למרצים ולסטודנטים להציג את מחקריהם בתחום הטיפול באמצעות אמנויות. מטרת הסמינר לשמש לוח תהודה לחוקרים לגבי עבודותיהם, לתוצרי מעבדת המחקר של המחלקה: "חומרי אמנות וחומרי נפש" והזדמנות לסטודנטים לצפות ולהבין בצורה טובה את תהליך המחקר האקדמי. 
זהו פורום למידה והעמקה חודשי הפתוח גם לכל מי שמסתקרן ומתעניין - ללא עלות. 
מטרתו להרחיב את הדעת, לפתח חשיבה ביקורתית, ואף להוות פורום היכרות בין סטודנטים למרצים, בין ותיקים לצעירים בתחום ובין סטודנטים לסטודנטים. כל מפגש יינתן על ידי מרצה או סטודנט/ית אחר/ת מהמחלקה.
 
הרצאתו של שניר כהן
מטפל באמצעות אמנות חזותית, בוגרת המחלקה לטיפול באמנות בפקולטה לאמנויות - המדרשה
הרצאה באורך 45 דקות ואחריה דיון עם הקהל
יום שלישי ה-14 במרץ בשעה 20:00

שניר כהן - מטפל באמצעות אמנות בתיכון לחינוך מיוחד "בית אקשטיין" גבעתיים, ובגן תקשורת עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי מטעם חברת "טיפולי". בוגר תואר שני MAAT בטיפול באמנות (המדרשה בית ברל) ותואר ראשון B.Design בעיצוב תקשורת חזותית (מכון טכנולוגי HIT חולון). יוצר חזותי וחוקר בשנתיים האחרונות את העבודה באמצעים דיגיטלים בטכניקת קולאז' - בעיקר פורטרטים. 
 
תקציר
המחקר מבוסס האמנות שיוצג בחן את עמדותיהם של הומוסקסואלים בישראל אשר התנסו ב-'התנהגויות קיצון' שהתבטאו בשימוש בסמים קשים בזמן קיום יחסי מין ולוו בהתנהגויות מיניות מוקצנות כפי שנבחנו באמצעות ציור בגואש. המחקר מתבסס על ראיונות שנערכו עם 14 גברים הומוסקסואלים בגילאי 25 - 45 אשר השתמשו בעבר בסמים שונים כגון קריסטל מת' ו-GHB בעת קיום יחסי מין ואינם משתמשים בהם כיום. 
במחקר נעשה שימוש בשני כלים מרכזיים: התנסות אמנותית באמצעות יצירה בגואש וראיונות חצי מובנים. הראיונות והתוצרים האמנותיים נותחו על פי עקרונות הניתוח התמטי והגישה הפנומנולוגית ועלה כי תהליכי יציאה מהארון הינם בעלי קווי דמיון לתהליכי הגירה ומלווים בניסיונות השתייכות אל קבוצת השווים- הקהילה ההומוסקסואלית, תוך אימוץ דפוסי התנהגויות שלה גם כאשר הם קיצוניים. רצונם של חברי הקהילה להיראות ולחוש שייכים עלול להוביל אותם לקחת חלק בחוויות מיניות אשר נחוות ביניהן כקיצוניות וכוללות שימוש בסמים. הבושה שחווים הומוסקסואלים רבים אל מול זיכרון החוויות המיניות הללו, מייצר צורך בניתוק רגשי כדי להמשיך לתפקד ובשילוב עם חוסר במענה טיפולי מותאם, מוביל פעמים רבות להתמכרות ולהשלכות מורכבות והרסניות על חייהם. כחלק מניסיונות ההתגברות על חוויות העבר הללו, ניתן היה לזהות רצון מחודש בשליטה בקרב הנחקרים בדרך בה יצרו, לאחר שחשו כי איבדו אותה.
 
המחקר נערך בהנחיית ד"ר אופירה הוניג וד"ר ליאת שמרי במסגרת מעבדת המחקר "חומרי אמנות וחומרי נפש" של המחלקה לטיפול באמנות בבית ברל. ד"ר שמרי וד"ר הוניג ישתתפו בדיון אותו ינחה ד"ר שחר גינדי פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה. עמית מחקר במעבדת המחקר חומרי אמנות וחומרי נפש.


פרטי האירוע
מארגן האירוע
המחלקה לטיפול באמנות
תאריך
14/03/2023
שעת האירוע
20:00
מקום האירוע
זום
עלות
ללא עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנטתודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*