כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > על המכללה > חדשות > סדנה ייחודית - "עבר מתעורר לחיים"

סדנה ייחודית - "עבר מתעורר לחיים"

סדנה ייחודית המשלבת תיאטרון והיסטוריה, זיכרון אישי ועבודת צוות, מתודולוגיה וביצוע מעשי הסתיימה בהצלחה גדולה.

הגרעין להיווצרותה של הסדנה נבט כבר לפני כשנה וחצי, מההיכרות של לירון שוורץ, סטודנטית שנה ג' במסלול החינוך הבלתי פורמלי, עם תכנית מנהרת הזמן במכללה, העוסקת בתיעוד חיי היומיום של תושבי הארץ.
כשלירון התבקשה לבחור פרויקט לסדנת הגמר שלה היא לקחה את שלושה העקרונות המרכזיים העומדים בבסיס תכנית מנהרת הזמן: היסטוריה, חינוך וקהילה, והוסיפה להם את אהבתה לתיאטרון אימפרוביזציה, תחום אותו למדה ולימדה. התוצאה – סדנה חווייתית שהפגישה סטודנטים מהמכללה האקדמית בית ברל (במסגרת קורס מעורבות חברתית) עם אזרחים ותיקים, חברי מועדון הגימלאים 'סירקין' בכפר סבא. 

הסדנה החלה בהכשרת תשעת הסטודנטים הנבחרים בשני נושאים במקביל: תורת הריאיון והתיעוד בעל-פה, ותיאטרון אימפרוביזציה (אילתור) – עקרונות ותרגילים מעשיים. לאחר שלב ההכשרה של הסטודנטים התקיים מפגש תיאטרון בין-דורי שלהם עם הוותיקים ממועדון סירקין כפר סבא. ההיכרות הקבוצתית הובילה למפגשים אישיים: כל סטודנט צוות לאזרח ותיק במטרה לתעד אפיזודה מסיפור חייו ולהמחיז אותה. התיעוד החל מבחירת תצלום מתוך אלבום התמונות המשפחתי של כל ותיק, המשיך לזיכרונותיו וחוויותיו בעקבות התצלום והסתיים בקטע תיאטרלי שיצרו השניים. 

באירוע הסיום, שהתקיים באולם במועדון סירקין ב 8/6/22 נכחו למעלה ממאה איש – חברי המועדון, בני משפחה ומכרים. הסטודנטים והוותיקים הציגו את קטעי התיאטרון על רקע התמונות ההיסטוריות המקוריות מהאלבום. שם הסדנה – "עבר מתעורר לחיים" הודגם הלכה למעשה –זיכרונות בני עשרות שנים קמו לתחיה וזכו להצגה ולפרשנות מקורית, מצחיקה או עצובה, מעניינת ומעוררת מחשבה. "על הדרך" למד כל מי שהיה בקהל גם לא מעט היסטוריה – אישית, משפחתית וקהילתית.

ליווי הפרויקט מטעם 'מנהרת הזמן' - איילה ונגרוביץ פלר
מנחות סדנת הגמר - קלאודיה גוטמן ועדי שוח
מנהלת מועדון 'סירקין' בכפר סבא -  ספי אביב
תיעוד הפרויקט מטעם הטלויזיה הקהילתית של עירית כפר סבא – ניקול ליג'י


תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*