כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > על המכללה > על אודותינו > כתבות ומאמרים > ארכיון כתבות > כתבות 2009 - 2010 > כנס בית ברל: השיח בין חברה וחינוך הוא מחויב המציאות

כנס בית ברל: השיח בין חברה וחינוך הוא מחויב המציאות

 
מאי 2010.

 

"ביטחון תעסוקתי, לפני חינוך, הוא המרכיב החיוני לקיומו ולהתפתחותו התקינה של כל ילד". כך פתחה את הרצאתה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' לפני המושב השלישי בכנס חברה וחינוך שכותרתו "העתיד הרצוי לישראל". חברת הכנסת שיבחה את השיח המשולב שהשכילה לעשות המכללה בין חברה לחינוך. "שיח שכזה הוא מחויב המציאות, וכל הפרדה בין התחומים, כמו גם ההפרדה בין חברה לכלכלה - היא מלאכותית".

 

יחימוביץ' הדגישה כי בניגוד לדעה הרווחת, "העבודה בישראל היא לא מחלץ עוני אלא מחולל עוני". מתריסה כתמיד, היא הלינה על חברות מסחריות שכל עניינן הוא התייעלות והוצאת שירותים לאאוטסורסינג, חברות כוח אדם המנצלות עובדים בתנאי עבודה דרקוניים, וכתוצאה מכך, שוק עבודה ש-50% מהעובדים בו עדיין מוגדרים עניים.

 

"ישראל אמנם הצטרפה החודש לארגון ה-ORCD הבינלאומי של המדינות המפותחות", ציינה יחימוביץ', "אלא שמתוך 34 המדינות החברות בארגון, ישראל נמצאת במקום הראשון בפערים בין עשירים לעניים. הפערים הללו הם אלה שיוצרים יותר מכל בקיעים בלכידות ובסולידריות במדינה ובאחריותה כלפי תושביה".

 

"הדרמה האמיתית מתרחשת בעולם העבודה," סיכמה יחימוביץ' את הרצאתה, "אנשים במעמד סוציו-אקונומי נמוך נמצאים במצבם הנוכחי עקב החלטות כלכליות שגויות. ולכן, תפקידי כעיתונאית בעבר וכפוליטיקאית בהווה, לעצור את התהליכים הללו, לצמצם פערים, ולהביא למדינה המונהגת על פי עקרונות הצדק".

הולכים לקראת עתיד טוב יותר

בכנס השנתי לחברה ולחינוך של המכללה האקדמית בית ברל המתקיים זו השנה השנייה הוצגו במהלך היום מחשבות ורעיונות יצירתיים לעתיד טוב יותר בתחום החברה והחינוך בישראל. זאת על רקע המצב בהווה המצביע על פערים בחינוך ואי-שיוויון מתמשך בתחום החברתי.

 

המושבים השונים בכנס עסקו בשאלות המרכזיות שעל סדר היום בישראל בתחומי החברה והחינוך: 

  • יעדים בחינוך והדרך להגשמתם;
  • יחסי עסקים וחברה: מבט אל העתיד;
  • חברה וחינוך: העתיד הרצוי לישראל.

 

בכנס השתתפו בכירים מתחומי החברה והחינוך לצד אנשי עסקים בכירים בעלי מודעות חינוך וחברה, בהם חתן פרס ישראל אהרון ידלין, זהבית כהן, מנכ"ל אייפקס ויו"ר חבר הנאמנים של המכללה, גיל שרון מנכ"ל פלאפון וחבר בחבר הנאמנים של המכללה, משה חורב מנכ"ל אורקל, פרופסור דוד פסיג מאוניברסיטת בר אילן, חב הכנסת זבולון אורלב ופרופ' בני גדרון. כל הדוברים בכנס, שמאמינים כי יש לפעול בתחומי החינוך והחברה כמשימה לאומית, התמקדו ביחסים המורכבים שבין החברה, החינוך והמדינה, והציגו פתרונות ודרכים לקידום מדיניות המתבססת על טובת הכלל ועל יצירת חברה שוויונית.

חברה-חינוך-מדינה

לקראת הכנס השנתי לחברה ולחינוך, יזמה המכללה האקדמית בית ברל ארבעה סקרים שנערכו בשיתוף עם מכון המחקר TNS טלסקר ובדקו את עמדות הציבור בהקשר ליחסים המורכבים שבין חברה-חינוך-מדינה.  

 

 

 

 

 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*