כניסה

אז מה היה כאן לפני שנולדנו?

 
הכתבה פורסמה ב 8/6/10.

 

ב-7/6/2010 התקיים במכללה יום פעילות מסכם של הפרויקט הייחודי "מנהרת הזמן" - פרויקט בינתחומי לחקר ההיסטוריה של חיי היומיום של מי שחיו בארץ ב- 150 השנה האחרונות.

 

מלימודי ההיסטוריה שלנו בבית הספר זכורים לנו בדרך כלל מלחמות ואירועים מדיניים, אידיאולוגיים ופוליטיים. אלא שבשנים האחרונות תופסים את מקומם של לימודי ההיסטוריה המוכרים, כיווני לימוד חדשניים העוסקים בחיי היומיום ומתמקדים בחברה ובתרבות של "האנשים הרגילים", שחיו כאן בדורות הקודמים.

 

על מנת לחזק את תחושות השייכות והסולידריות היישובית והאזורית, ליצור מסגרות לעבודה משותפת משמעותית ושיוויונית של יהודים וערבים ולחבר את  הציבור הרחב לעבודת המחקר האקדמית החליטה המכללה האקדמית בית ברל להקים את פרויקט "מנהרת הזמן". בשנה"ל האחרונה בוצע פיילוט של המכון החינוכי של פרויקט זה, המשותף לבית הספר לחינוך ולמכון האקדמי להכשרת מורים ערבים, על ידי הקמה של קבוצות מחקר בית-ספריות יהודית וערבית הכוללות תלמידי כתות ט', מורים מבתי-הספר, פרחי הוראה ומרצים מהמכללה.

 

הקבוצות הראשונות הוקמו ופעלו השנה בבית הספר "דרור" בשיתוף עם המסלול העל-יסודי ובמסגרת יוזמות  ה- PDS, ובבית הספר אל- נג'אח בטייבה בשותפות עם תכנית המצויינים. שתי הקבוצות הללו קיימו כ- 2 - 3 מפגשי עבודה בשבוע וחקרו היבטים שונים של חיי היומיום של יהודים וערבים בארץ בין השנים 1909 - 1914. עבודת המחקר שלהם מתמקדת בבית, במשפחה ובאוכל, בתחבורה ובמרחב הציבורי, בלבוש, בכסף ובכלכלה ואפילו בתרבות הפנאי. התלמידים חוקרים את חייהם של אבות-אבותיהם באמצעות מסמכים היסטוריים, יצירות ספרותיות, קטעי עיתונות, תמונות, סרטים ואוספים תקופתיים.

 

נוסף על מכון החינוכי נערכים מאמצים גדולים לגיוס כספים רחב כדי להקים בשטח המכללה מוזיאון התנסותי חוויתי. המוזיאון ייבנה בהתאם לתפיסות המקובלות במוזיאונים בעולם הבנויים על פי הדגם של "Living History Museum", שלפיהן המבקרים מתנסים ברמות שונות של העמקה בתנאי ובדפוסי החיים, שהיו מקובלים ביישובים ובתקופות ההיסטוריות, שמשוחזרים במסגרתם.

 

השלב הראשון של הפרויקט צוין ביום פעילות מסכם במכללה האקדמית בית ברל. במהלך חודש יוני יוצגו מצגות המחקר בבתי-הספר וברשת האינטרנט. בנוסף, כל הממצאים הנאספים בעבודות המחקר יישמרו בארכיון הממוחשב, שנבנה במסגרת פרויקט "מנהרת הזמן - בית ברל".

 

 

 

 

 

 

 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*