כניסה

הרצאות הנשיאה: צהריים של תרבות בקמפוס

הכתבה פורסמה ב 15/2/10.

עם תחילתה של שנת הלימודים הנוכחית הושקה סדרת הרצאות הנשיאה. ההרצאות המיועדות למרצים, לסטודנטים ולקהל הרחב מתקיימות אחת לחודש, ועוסקות בנושאי אקטואליה, מדינה, תרבות ומדע.

 

במסגרת הרצאות הנשיאה יתארח במכללה ב-3/3/2010 העיתונאי מר יואב טוקר שידון בכללי-משחק, חריגים והפתעות ביחסים בין ממשלים לתקשורת ברגעי משבר חריפים. מנחה המפגש: ד"ר דני קורן.

השלום - פנטזיה או אפשרות?

האורח הראשון, שפתח את סדרת הרצאות הנשיאה בחודש נובמבר, היה האלוף במיל' מר דני יתום, שדן מזווית אישית בנושא השלום - פנטזיה או אפשרות? יתום מילא במהלך הקריירה הצבאית שלו מגוון תפקידים, במסגרתם השתתף בשיחות השלום עם הירדנים, הפלשתינאים והסורים. הרצאתו נפתחה בהבחנה כי הזמן לא פועל לטובתנו – את שניתן היה להשיג לפני מספר שנים, קשה יותר ואף בלתי אפשרי להשיג היום. יתום שילב בהרצאתו סיפורים מחדרי החדרים של שיחות השלום, וסיפר על ניסיונות יצירתיים לפתור בעיות מורכבות.

 

יתום ביסס את הערכתו כי השלום אפשרי על הניסיון שצבר בשיחות עם מצרים וירדן. לתפישתו, מי שיוכלו להשלים את התהליך הם מנהיגים אמיצים ובעלי חזון שיהיו מוכנים לקחת סיכונים מחושבים, יצליחו להשיג ערובות לביטחון המדינה ותושביה ויהיו מוכנים לשלם את המחיר מבלי לפחד מדעת הקהל.

המצב הגיאו-פוליטי של ישראל כיום

פרופ' איתמר רבינוביץ', שגריר ישראל לשעבר בארה"ב ומי שהיה ראש צוות המשא ומתן עם סוריה, היה האורח השני בסדרת הרצאות הנשיאה. רבינוביץ', פרופ' להיסטוריה של המזרח התיכון, סקר בהרצאתו תאריכים שונים בתולדות המדינה בראייה היסטורית. החל מתכנית החלוקה שקבע האו"ם, הקמת המדינה ומלחמת העצמאות ב-1949, דרך מלחמת יום הכיפורים וראשיתו של התהליך שהביא בסיומו לשלום הקר עם מצרים, נפילתה של ברית המועצות בסוף שנות ה-80, ועד הסכמי אוסלו.

 

רבינוביץ' ציין את איראן וטורקיה כשחקניות המרכזיות כיום במזרח התיכון, והדגיש את הצורך הדחוף לנהל משא ומתן ולהגיע להסדרים אמיתיים.

 

את הרצאתו של פרופ' רבינוביץ הנחה פרופ' בני נויברגר, שציין, בדומה לסיפא בדבריו של דני יתום, שמהלכים שטרם ביצועם אינם נתפסים כרצויים ע"י דעת הקהל בישראל, לאחר יישומם החיובי זוכים לפופולריות גבוהה בעם, כגון – הסכם השלום עם מצרים.

ומה עוד בתכנית

במהלך סמסטר ב' יתקיימו ההרצאות הבאות:

3.3.10 יום ד' - הרצאתו של העיתונאי מר יואב טוקר בנושא כללי-משחק, חריגים והפתעות ביחסים בין ממשלים לבין התקשורת ברגעי משבר חריפים. מנחה המפגש: ד"ר דני קורן.

14.4.10 יום ד' - הרצאתו של השר לענייני מיעוטים מר אבישי ברוורמן בנושא שנת מבחן ליחסי יהודים וערבים במדינת ישראל. מנחה: ד"ר עאדל מנאע, ראש בית הספר להכשרת מורים ערבים.

10.5.2010 יום ב' - הרצאתה של פרופ' חגית מסר-ירון, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה, בנושא הקפיטליזם של הידע: על יחסי אקדמיה - תעשייה בישראל. מנחה: פרופ' אסתר הרצוג.

 

הרצאות הנשיאה פתוחות לקהל הרחב.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*