כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > על המכללה > על אודותינו > כתבות ומאמרים > ארכיון כתבות > כתבות 2011 > חופש יצירתי ופריצת גבולות במחלקה לקולנוע

חופש יצירתי ופריצת גבולות במחלקה לקולנוע

 
הכתבה פורסמה ב 11/7/11.

 

שנת הלימודים שמסתיימת בימים אלה הייתה שנה של פעילות ענפה שהתרחשה בשנה החולפת בין כותלי המחלקה לקולנוע ומחוצה לה, עם השתתפות פעילה של סטודנטים ובוגרים בתחרויות ובפסטיבלים שונים וזכיות רבות בצדן, בהן זכייתו של הסרט התיעודי "האני" בבימויו של עדי הראל במקום הראשון בתחרות הסטודנטים בפסטיבל דוקאביב; השתתפות הסרט "כיפור" בבימויה של סיון מור בפסטיבל הקולנוע היהודי של טורונטו; והסרט "חייו ותקופותיו של אברהם קאהן" בבימויו של ירון דהן בפסטיבל הקולנוע הישראלי בניו-יורק.

 

תערוכת Israel from Within and from Without

בחודש מרץ השתתפו סרטיהם של שניים מבוגרי המחלקה, אסף סבן ואלכס קריינדליין, בתערוכה Israel from Within and from Without שהתקיימה בגלריה רובין-פרנקל באוניברסיטת בוסטון הלל, ארה"ב: המודדים, סרטו העלילתי (15 דקות) של בוגר המחלקה אסף סבן, והקומדיה הטרגית "ללא מילים" (8 דקות) בבימויו של אלכס קריינדלין.

 

"המודדים", סרטו העלילתי של אסף סבן, מספר על שני מודדים שמוצאים את עצמם ביום הזיכרון באמצע המדבר, מנסים למתוח את הקו שעליו תיבנה גדר ההפרדה.

 

"רגילה" מסביב לעולם

בחודש אפריל השתתף הסרט רגילה, סרטו העלילתי של אסף סבן (14 דקות) בפסטיבל הסרטים של נאשוויל בארה"ב בעקבות זכייתו במקום הראשון בפסטיבל הקולנוע היהודי של נאשוויל בנובמבר אשתקד. זו השנה השנייה ברציפות שסרט מהמחלקה לקולנוע זוכה בפסטיבל היהודי של נאשוויל.

 

הסרט "רגילה" השתתף עד כה בתחרויות הסרטים הנחשבות, בהן פסטיבל הקולנוע בירושלים, פסטיבל סן סבסטיאן בספרד, פסטיבל הקולנוע הבינלאומי של דרזדן בגרמניה ועוד. הסרט נבחר לתחרות הרשמית בפסטיבל החשוב ביותר בעולם לצילום קולנועי– Plus Camerimage  בפולין – שם הוקרן בעותק 35 מ"מ. בספטמבר האחרון זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של מילאנו באיטליה. בנוסף השתתף הסרט ברטרוספקטיבות לקולנוע ישראלי עכשווי ברומא, פריז, מרסיי וליון.
אסף סבן זכה בשנה האחרונה גם במלגת פיתוח לתסריט לסרט באורך מלא מטעם קרן הקולנוע. בימים אלה הוא עוסק בכתיבת התסריט ובהכנה לקראת פיצ'ר ראשון בבימויו.

 

הסרט "רגילה" בבימויו של אסף סבן ובהשתתפותם של דניאל ברוק, דנה קיילה, עירית גדרון ודליק ווליניץ עוסק בחייל שיוצא הביתה לחופשה מהצבא, פוגש את משפחתו ואת החברה, אבל משהו משתבש.

 

 

 

אירועי Cine Forte 8

בחודשים אפריל-מאי חגגה המחלקה לקולנוע את סיום לימודיו של המחזור ה-11 באירועי Cine Forte 8. האירוע צוין בערב גמר של המחזור המסיים שבו חולקו 6 פרסים לבוגרים מצטיינים, ומרתון הקרנות שהתקיים לאורך יום שלם בסינמטק תל אביב. במרתון נכחו יותר מ-1,200 מבקרים, וסך הכול הוקרנו בו 18 סרטים, בהם שני סרטים תיעודיים באורך מלא: לא חברה בבימויה של סיון בן ארי, וספתא בבימויה של אביב אור משולם. שני הסרטים הללו זכו גם להקרנה מקצועית בערוץ 8 וביס דוקו וזכו לתגובות רבות.

 

 

בסרטה "לא חברה" יוצאת הבמאית, סיון בן ארי, להיכרות מחודשת עם מי שהייתה מושא ההערצה שלה בתיכון. שבע שנים לאחר שנפרדו דרכיהן, מגלה בן ארי שליאור, הפאנקיסטית הפרועה והמקסימה חלתה במחלה נדירה, שהותירה אותה משותקת ברוב חלקי גופה. אך למרות הקשיים, המחלה לא הכניעה אותה. 

 

 

 אירוע Cine Forte נמשך לפסטיבל שנפרס על פני סופשבוע והוקדש לקולנוע וקולנוע ניסיוני. במסגרת הפסטיבל הוצגו עבודות ומיצבי וידאו בחללים שונים בבניין בלב תל אביב ברחוב מאז"ה 9. התקיימו סדנאות, הרצאות וכיתות אמן. בין האירועים הבולטים היה Cine Forte Intl, שבו מארחת המחלקה מדי שנה שותפים מהעולם לעשיית קולנוע קצר. השנה הוקדשה התוכנית לקולנוע הרומני הקצר. באירוע הוקרנו סרטים עכשוויים בליווי הרצאה של פבלו אוטין. לאחר ההרצאה התקיים פאנל פתוח בהשתתפות יוצרים, נציגי קרנות והקהל על מעמד הקולנוע הקצר.

לאורך ימי הפסטיבל התקיימה סדנת וידאו סלולארי בה הכינו המשתתפים ב-48 שעות סדרה של סרטים קצרים בעזרת טלפונים סלולריים. כמו כן התקיימו כיתות אמן עם אבי דבח, גיא בן נר, אורי ניר ואחרים.

  

בסרט התיעודי "ספתא" מתעדת אביב אור משולם את סבתה החולה והנשים שמקיפות אותה – אמה, המטפלות הזרות והיא עצמה. הגברים נעלמים מהתמונה לגמרי, ולא בכדי.

 

פסטיבל דוקאביב

בחודש מאי זכה הסרט התיעודי "האני" בבימויו של עדי הראל במקום הראשון בתחרות הסטודנטים בפסטיבל דוקאביב. בעקבות הזכייה וההתעניינות, הסרט יוקרן בחודשים הקרובים בסינמטק תל אביב ובסינמטקים נוספים וכן ביס דוקו.

 

סרטו התיעודי של עדי הראל עוסק בהאני, פלסטינאי בן 48, נשוי ואב לשישה מהכפר בידו, עובד וחי במשך השבוע במתחם צער בעלי חיים ירושלים הניצב בסמוך לגדר ההפרדה. יחד עם כמה עובדים ישראלים מטפל האני בכ-400 כלבים הנמצאים במכלאה ושומר עליהם בלילות כשהמקום מתרוקן מאדם. את בדידותו מפיגות הטלוויזיה וכלבתו הנאמנה סופי. הסרט עוקב אחר שגרת יומו של האני והידרדרות מערכת היחסים שלו עם הישראלים, בעקבות אירוע שבו נפצעות שתי כלבות בעת משמרת הלילה.

 

 

פסטיבל דרום

סרטה העלילתי הראשון של בוגרת המחלקה , רוני קידר, "ג'ו ובל" זכה לתמיכה במסגרת קולנוע עצמאי והוקרן בפסטיבל דרום בשדרות. הסרט עוסק בבלדרית סמים מתוסכלת וחולת נפש חיננית שמסתבכות בפרשיית רצח אבסורדית, נאלצות לשתף פעולה ונמלטות מהמשטרה.

 

במסגרת פסטיבל דרום, הוזמן אסף כפרי להציג בתחרות הפרויקטים של סטודנטים מרחבי הארץ את סרטו ילדי שמנת

פסטיבלים בינלאומיים

סרטיהם של סטודנטים ובוגרים השתתפו במהלך השנה בפסטיבלים רבים, בהם:

  • הסרט "כיפור" בבימויה של סיון מור בפסטיבל הקולנוע היהודי של טורונטו;
  • הסרט "חייו ותקופותיו של אברהם קאהן" בבימויו של ירון דהן בפסטיבל הקולנוע הישראלי בניו-יורק
  • הסרטים "מבחן קבלה" בבימוי נמרוד רינות ו"שוטגאן" בבימוי רוני הירשמן בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע קווירי של מומבאי, הודו.
  • סרטה התיעודי של שירלי ברקוביץ' "בדרך למעלה" זכה בפרס ראשון בפסטיבל הסרטים בבלגרד.
  • הסרט "מעבר לחלון" בבימויה של חן שומוביץ נבחר להשתתף בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה של תל אביב.

 

הרצאות אורחות

מורי המחלקה היו עסוקים בפעילות ענפה במהלך השנה בארץ וגם בחו"ל. שלושה ממורי המחלקה, יואב קוש, חיים טבקמן ויעל חרסונסקי, הוזמנו בסמסטר השני כמרצים אורחים באוניברסיטאות שונות בארה"ב.

 

גם בשנה הבאה תמשיך המחלקה לקולנוע לצייד את יוצרי הקולנוע העתידיים בעולם תרבותי עשיר, ולפעול מתוך אמונה בחופש יצירתי, בעידוד הניסיון לפרוץ גבולות, לנסות ולהתנסות.

  

 

 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*