כניסה

חג האביב: חזרה במנהרת הזמן

הכתבה פורסמה ב 31/3/11.

ביום חמישי, 24.3.2011, התקיים במכללה "חג האביב", שהוקדש השנה לשחזור חיי היומיום של יהודים וערבים בארץ בשנות ה-40. ההתמקדות בסמלי האביב האופטימיים לא הצליחה לשנות את התחזית החורפית לחלוטין, וכך ההפנינג ההיסטורי, שהוכן במסגרת פרויקט "מנהרת הזמן - בית ברל" על ידי סטודנטים שנה ב' של תכנית המצוינים, הועבר כולו לתוך מבנה הקפטריה. למרות מזג אוויר הסגרירי הגיעו לאירוע מאות סטודנטים וחברי סגל, שאליהם הצטרפו גם אורחים רבים מחוץ למכללה. 

שחזורים אותנטיים

הקהל המגוון ביקר בתערוכת המצגות והפוסטרים, שהוכנה על ידי קבוצות המחקר של הפרויקט הפועלות בבתי הספר "אל-נג'אח" ו"קרית חינוך דרור", בהנחיית סטודנטים מהמסלול העל-יסודי ומתכנית המצוינים.

המשתתפים באירוע נהנו גם מאירוח חם וטעים בבתי הקפה, הערבי והיהודי, ששוחזרו באופן מפורט ואותנטי; קראו ידיעות מיוחדות, שנערכו בעיתון המשוחזר; צפו בסרטים משנות ה-40 בבית הקולנוע; וקיבלו כרטיסי הגרלה תמורת שטרות של "פונט פלשתינאי - ארץ-ישראלי", שהפקידו בבנק המשוחזר. תרומה מכרעת לאווירה המיוחדת במהלך האירוע, נזקפה לתלבושות ההיסטוריות הרבות, שהוכנו למשתתפים בשחזורים ולקהל הרחב, ולשידורים ההומוריסטיים של תחנת הרדיו המנדטורית המשוחזרת, שהתבססו על שירים עבריים וערבים, שהיו פופולריים לפני כ-70 שנה.        

מוזיקה ללב היא חודרת

בהמשך להפנינג ההיסטורי נערכו ברכות ומופעים מרכזיים בפני קהל גדול, שמילא לחלוטין את האולם מעל לקפטריה. במופע הראשון הופיעה ריהאם חיאדרה בליווי ארבעה נגנים במופע מרגש, שהתמקד בשיריה המפורסמים של הזמרת הלבנונית המובילה פיירוז. בהמשך הופיעו אורי בנאי וניר פרידמן במופע ששילב בין מחרוזת של שירים עבריים ישנים לבין שירים עכשוויים ידועים שלהם. עם התחממות האווירה בשיריהם האחרונים, ירדו עשרות סטודנטים יהודים וערבים ורקדו יחד מתחת לבמה, ובשלב מסוים הצטרפו אל הרוקדים גם נשיאת המכללה פרופ' תמר אריאב וראש המכון האקדמי להכשרת מורים ערבים ד"ר עאדל מנאע. 

האווירה הטובה והמקרבת שנוצרה במהלך האירוע, וההצלחה הכוללת שלו, מוכיחים שאל מול המתחים, ההקצנה והכוחות הפוגעים במרקם היחסים בין יהודים וערבים, ניתן בעבודה משותפת לאורך זמן לבנות נדבכים של חיים משותפים ושוויוניים המבוססים על כבוד הדדי לשורשים התרבותיים של שני הצדדים.  

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*