כניסה
פרטי התקשרות
כתובת
שעות קבלה
טלפון
דואר אלקטרוני

מגרש הכדורגל כזירה של חיים משותפים

בכנס "שערים נפגשים" הסכימו אנשי אקדמיה ואנשי מפתח בכדורגל הישראלי כאחד כי ילדים שעוסקים בספורט יהיו בעלי מוטיבציה גבוהה להצלחה.


מאות סטודנטים מהמכללה האקדמית בית ברל, ותלמידים יהודים וערבים, תיעדו במשך חודשים ארוכים את חוויותיהם הספורטיביות (בדגש על כדורגל) של מאות משפחות מרחבי הארץ. התיעוד רחב ההיקף בוצע במסגרת פרויקט "מנהרת הזמן" המוקדש לחקר חיי היומיום שהתקיימו בארץ ב-150 השנים האחרונות.

האירוע התקיים בנוכחות אנשי ספורט, אנשי חינוך ואנשי אקדמיה רבים, בהם חברי הכנסת עמיר פרץ ועסאוי פריג, יו"ר התאחדות לכדורגל לשעבר אבי לוזון, ראש עיריית סכנין ויו"ר קבוצת בני סכנין (לשעבר) מאזן גנאיים, מנכ"ל מכבי חיפה איתמר ציזיק, מאמן נבחרת ישראל-נערים אלון חזן, ומאמן קבוצת בני סחנין לשעבר אייל לחמן.

"הכדורגל הוא המקום שבו יש את הדו-קיום הטוב ביותר במדינת ישראל, ולו כל עם ישראל היה מתנהג כפי שהשחקנים מתנהגים על כר הדשא, ואם הדו-קיום בכדורגל היה מקרין על הדו-קיום במדינה, הייתה לנו היום מדינה הרבה יותר טובה", אמר אבי לוזון בפתיחת הכנס. "אם התכנית להקמת מאות מגרשי אימונים במגזר תצא לפועל, התחושה תהיה הרבה יותר טובה, כי לילד שעוסק בספורט תהיה מוטיבציה להצליח ולא להידרדר למקומות לא טובים".

שלושת המושבים בכנס עסקו בכדורגל כזירה מרובת תרבויות, בהובלת קבוצות הכדורגל בישראל לקידום חיים משותפים, ובאתגרים שמזמנים המפגשים בין ערבים ויהודים בקבוצות הכדורגל. במקביל לכנס הושקה תערוכת "שערים נפגשים" שעוצבה בהשראת מגרש הכדורגל כאשר החומרים עצמם מוצגים תחת שתי קורות ומשקוף המדמים שער. התערוכה כוללת צילומים היסטוריים ועדכניים שהתלמידים אספו בקרב משפחותיהם, צילומים של הפעילויות המשותפות של בתי הספר היהודים והערבים, וציטוטים נבחרים מתוך ראיונות שנערכו במהלך התיעוד.


ד"ר בועז לב טוב, ראש החוג להיסטוריה במכללה האקדמית בית ברל וראש פרויקט מנהרת הזמן, אמר כי "בתקופה שבה האלימות והגזענות פושה בכל תחומי החיים, מחקר התיעוד הנוכחי מהווה דרך נפלאה ליצור חיבור בין אנשים ממקומות שונים ורקעים שונים, ומהווה פלטפורמה נהדרת ליצירת עבודה משותפת ודיאלוגית בין יהודים וערבים. ענף הספורט, והכדורגל בראשו, הוא תחום שחוצה כל מגזר, רקע ומעמד סוציו-אקונומי, ומצליח לאחד גם את הקצוות".

כל המידע ההיסטורי שנאסף בנושא הכדורגל כזירה של חיים משותפים מועלה לרשת במסגרת "מאגר הזיכרונות של תושבי הארץ", הפתוח לחוקרים ולציבור הרחב. המאגר הממוחשב מבוסס על חומרים היסטוריים קיימים, זיכרונות בכתב, תמונות וסרטונים של אנשים פרטיים, המספרים את סיפורם האישי, שהוא ייחודי וקולקטיבי כאחד.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*