כניסה

דרום קוריאה>משבר הקורונה>ישראל


ד״ר אלון לבקוביץ מסביר מה אפשר ללמוד מקוריאה הדרומית על הטיפול במשבר הקורונה?

בימים האחרונים אנחנו צמודים למסכים ואוספים כל פרט מידע על הוירוס המסתורי שנכנס לחיינו בסערה. נתונים ומידע על המשבר במעצמות עולמיות כמו ארצות הברית, סין, איטליה ודרום קוריאה ממשיכים להגיע וזה הזמן שלנו לשאול את עצמנו מה אפשר ללמוד מדרום קוריאה על טיפול במשבר. ד"ר אלון לבקוביץ, ראש החוג למדעי החברה ואזרחות ומומחה לקוריאה הדרומית מסביר:

משבר הקורונה לא פסח על קוריאה הדרומית, עבור ישראלים רבים, הקורונה בקוריאה נקשרה לצליינים הקוריאנים שביקרו בארץ, שלאחר שובם לקוריאה, התברר שחלו בקורונה. 

השלטון המרכזי בקוריאה הדרומית נקט במספר יוזמות במטרה להתמודד מול איום הקורונה: זיהוי הבעיה, שקיפות, ניצול מערך הבריאות המתקדם וניצול הטכנולוגיות המתקדמות. 

ראשית, זיהוי חלק ממקור ההפצה - קבוצת הצליינים שביקרה בארץ שייכת לקהילה סגורה הכוללת כעשרת אלפי מאמינים המרוכזים ברובם באזור מסוים בקוריאה. בעקבות דרישת הממשל המרכזי, נבדקו כל חברי הקהילה תוך זמן קצר. בדיקות אלו אפשרו לשלטון לזהות מי נושא את הוירוס ומהם איזורי הסיכון.

בדיקות - הממשל הקוריאני החל להרחיב את מספר בדיקות הקורונה הנערכות בכל יום. בתחילת הדרך נערכו כ-3,000 בדיקות ביום. כיום נבדקים בקוריאה כמעט 20,000 איש ביום. הממשל הקוריאני אף אימץ את מודל הדרייב-אין. 

נבדקים עברו ליד עמדות בדיקה מבלי לצאת מהרכב ונלקחו מהם דגימות. כארבעים מעבדות הוכנו לבדוק את עשרות אלפי הבדיקות ביום ומאפשרות לממשל הקוריאני לזהות את התקדמות הוירוס ומסייע בבידוד החולים. חולה המפר את הוראות הבידוד, צפוי להקנס בעשרות אלפי שקלים. 

מערך הבריאות - מערך הבריאות הקוריאני יעיל ומתקדם מאוד, זאת למרות הדימוי המוטעה שקיים אצל חלק מהישראלים. מערך הרפואה נערך מיידית להתמודד מול הוירוס המאיים על קוריאה ורופאים ואחיות נשלחו לסייע באזורים שבהם תפוצת המחלה רחבה מאוד. 

טכנולוגיה – קוריאה היא גן עדן טכנולוגי. הממשל מנצל את הטכנולוגיה על מנת לנתר את החולים. הממשל משלב במעקב את איכון הסלולרי, CCTV, תשלום בכרטיסי אשראי וטלפונים ועוד. האזרחים מקבלים לנייד שלהם, פירוט מדויק איפה היה חולה מספר 853 ועל ידי כך, לבדוק האם הם היו בקרבתו.

שקיפות והתנהגות אזרחית – המשטר איננו מסתיר מידע מהאזרחים. המידע על התקדמות הוירוס ומספר הנבדקים והחולים מדווח לציבור בכדי לזכות באמונו. משבר הקורונה פוגע קשות בכלכלת קוריאה. הסולידריות החברתית הקוריאנית, כפי שבאה לידי ביטוי במשברים כלכליים קודמים, באה לידי ביטוי גם במשבר קורונה הנוכחי.

מה דעתכם? האם בקרוב גם אצלנו?

בברכת בריאות שלמה לכולם, תשמרו על עצמכם ותישארו בבית!

 

תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*