כניסה

לזכרו של הנשיא התשיעי מר שמעון פרס

ד"ר אהרן זיידנברג

ערב השנה החדשה הלך לעולמו שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל. פעולותיו למען המדינה והחברה בישראל רשומות בדפי ההיסטוריה וזכו להבלטה רבה לאחר מותו. מעטים יודעים על תרומתו למכללה האקדמית בית ברל, ואני מבקש לנצל במה זו כדי לפרוש את מעשיו ולציין תרומה זאת.

המכללה נוסדה על ידי קרן ברל כצנלסון, במטרה להקים מוסד חינוכי תנועתי ברוח ערכי תנועת העבודה. מאז הקמתה הייתה המכללה בבעלותה ובשליטתה של הקרן, שנשאה באחריות על ניהולה הכלכלי ועל פיתוחה הפיזי, על פי שיקול דעתה. לפיכך, סמכויותיה של הנהלת המכללה היו מוגבלות ולעתים נמנע ממנה לפעול כהבנתה. מציאות זאת אף היוותה מכשול בפני פיתוח המכללה כמוסד אקדמי, שכן על פי הנחיות המועצה להשכלה גבוהה המוסד נדרש לעצמאות כלכלית וניהולית. בצומת דרכים מרכזי זה בחיי המכללה הכריע שמעון פרס, כיו"ר מפלגת העבודה, על ניתוק המכללה מהקרן ואיפשר לה לצאת לדרך חדשה ולצמוח כמוסד אקדמי מוכר. בכך הוא התעלה מעל לשיקולים פוליטיים וכלכליים שהיו כרוכים בוויתור של הקרן ושל המפלגה על הנכס.

פעולה ברוכה שנייה של שמעון פרס למען המכללה הייתה השגת תרומה גדולה ביותר מממשלת גרמניה לפיתוח החינוך הטכנולוגי בחברה הערבית. בעזרת תרומה זאת הקימה המכללה שורה של מרכזים טכנולוגיים במגזר הערבי ברחבי הארץ, ובתוך כך גם בקמפוס שלנו. המיזם החשוב הזה תרם הן לקידומם של תלמידים ערבים והן להאדרת שמה של המכללה בחברה הערבית.

שמעון פרס גם סייע בפתיחת שערים לגיוס תרומות בגרמניה לשני יעדים חשובים ביותר: לבניית הספרייה שהציבה את המכללה בקדמת המוסדות האקדמיים בתחום זה, ולמתן מלגות לסטודנטים יהודים וערבים, אשר אפשרו להם להתגבר על מכשולים כלכליים בלימודיהם. זאת ועוד, הוא גם תמך ביצירת קשרים של המכללה עם הקהילייה האירופית ומוסדותיה, קשרים אקדמיים וכלכליים שמתקיימים עד היום.

כאשר עלתה על סדר היום הציבורי דרישה למזג מכללות כדי לצמצם את מספרן, נאבק שמעון פרס על עצמאותה של המכללה, מתוך הבנה שלהיותה יהודית-ערבית יש ערך מוסף חשוב ומהותי בחברה הישראלית. גם במשימה זאת הצליח וסלל את הדרך לפיתוח היבט מרכזי של חיים משותפים הן במישור האקדמי והן במישור החברתי.

נתברכנו, אפוא, בכך ששמעון פרס החשיב השכלה גבוהה לכל, והיה נכון לעמוד לימין המכללה ולסייע לה. כחלק מתרומתו הגדולה לעם ולמדינה, חשוב לעמוד גם על פן זה בפעולתו לטובת ההשכלה הגבוהה והחברה בישראל.

יהי זכרו ברוך.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*