כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לאמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשע"ו > אוקטובר 2015 > "ממשות, אמת, מוחלטות: המחשבה הספקולטיבית החדשה", סדרה חדשה, מרצה ועורך: יואל רגב , 26/10

"ממשות, אמת, מוחלטות: המחשבה הספקולטיבית החדשה", סדרה חדשה, מרצה ועורך: יואל רגב , 26/10

 
פרטי האירוע
מארגן האירוע
גלריית המדרשה - הירקון 19
תאריך
26/10/2015
שעת האירוע
20:00
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט


בשנים האחרונות חל מפנה בפילוסופיה האירופאית: האופטימיות החדשה תפסה את מקומו של ההספד הנצחי ונדמה כי המחשבה מסירה מעצמה את הכבלים בהם היית כבולה במשך עשורים שלמים. מה מהותו של המפנה הזה? האם אכן מדובר כאן על התחלה חדשה - ומה היחס בינה לבין מה שקדם לה? כיצד (והאם) ניתן לדבר על אפשרותה של הכרת האמת המוחלטת על ידי האדם הסופי והמוגבל - על אף כל הטענות על היותה של האמת תלוית תרבות ושפה שנטענו במאה האחרונה? והאם ניתן לדבר על הפוליטיקה שתהיה מבוססת על האמת הזו - או שמה זה מתכון לשעבוד ודיכוי? האם הפרויקט של הנאורות ושל המודרניות הרדיקלית (כולל אפשרותה של ההשלמה של המהפכה החברתית והטכנולוגית ושינוי הטבע האנושי והטבע בכלל באמצעותם) הוא גילוי של היבריס של התבונה המוביל רק לאסונות  - או שמא דווקא עכשיו אנחנו נמצאים במצב שיאפשר מימושם של הפרויקטים האלו בצורה חדשה ולא-נאיבית? האם באפשרותנו לכונן את מדע המהפכה - מדע שיאפשר לתת דין וחשבון על סיבות אשר גרמו למהפכות הקודמות להישאר לא מוגמרות ונפסקות באמצע - ולמנוע חסימה עצמית זאת? ומה יכול להיות תפקידה של האומנות במודרניות חדשה ומהפכנית זו?  אלו השאלות בהם נעסוק תוך כדי עיון בטקסטים של אלן באדיו, קוונטין מיאסו, גרם הרמן, רזה נגרסטני ואחרים.

הרצאה 1: מהפך של 1989 וריאליזם ספקולטיבי: אלן באדיו וקוננטין מיאסן והנצחון החדש.

האדם הוא ייצור סופי ומוגבל - אך יחד עם זאת (ומבלי לבטל את העובדה הזו) הוא יכול להכיר את המוחלט ולקבע את אותם התנאים (התרבותיים, החברתיים או הביולוגיים) אשר מקבעים אותו: שני העקרונות האלו, אשר היוו מאז ומתמיד יסודה של דיאלקטיקה מטריאליסטית, שוב הופכים בשנים האחרונות לבסיס של התיאוריות אשר תופסות מקום מרכזי בזירה הפילוסופית העכשווית. מקומה של הפילוסופיה הפוסט-היידגריאנית ו״פוסט-מודרנית״, פילוסופיה שראתה את הכישלון כאפשרות הרדיקלית ביותר עבור המחשבה, נתפס על ידי פילוסופיה חדשה -  פילוסופיה שטוענת כי היא לוקחת בחשבון את כל הטענות של קודמיה,  אך דווקא בגלל שהיא מעזה ללכת בטענות האלו עצמן עד הסוף היא הופכת לפילוסופיה של הניצחון. אנחנו נבחן את המשמעות של הרדיקליות החדשה הזאת תוך כדי עיון במחשבתם של שני נציגיה המרכזיים: אלן באדיו וקוונטין מיאסו.

יואל רגב
, פילוסוף. כתב דוקטורט על פילוסופיה של באדיו, מריון וז׳יז׳ק באוניברסיטה העברית בירושלים; פרסם מאמרים על השאלות שעומדות על סדר יומה של המחשבה האקטואלית, בין היתר על הפילוסופיה של ז׳יל דלז, על דיאלקטיקה המטריאליסטית וריאליזם ספקולטיבי ועל האסתטיקה ואומנות עכשוויים.

תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*