כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לאמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשע"ו > דצמבר 2015 > "ממשות, אמת מוחלטות: המחשבה הספקולטיבית החדשה", הרצאה שלישית, 28/12

"ממשות, אמת מוחלטות: המחשבה הספקולטיבית החדשה", הרצאה שלישית, 28/12

מרצה: יואל רגב
קונטין מיאסו: מלארמה, צופן וכיבוש מטריאליסטי של התיאולוגיה
במרכז המפגש תעמוד ספרו של קונטין מיאסו, אחד ממייסדיו של ׳הריאליזם הספקולטיבי׳, שהוקדש לניתוח של ׳הטלת הקובייה׳ למלרמה. לטענתו של מיאסו, השיר של מאלרמה טומן בחובו את הצופן המוסתר, הזהה למספר המילים שלה - 707; ודווקא אודות לכך הוא מסוגל לממש את המשימה אשר מאלרמה נכשל בה ביצירת ׳הספר׳ שלו: לספק את האלטרנטיבה לפולחן הקאטולי ולהשאלת על אותו ׳גרעין פנימי׳ ש עדיין נותר ברשותה של דת - ולגרום סוף-סוף ל׳דוויתה של המפלצת השחורה של קאטוליציזם׳.
אנו נבחן את המשמעות של הטענות האלו של מיאסו - ובפרט מקומן בקונטקסט הכללי של המחשבה הרדיקלית של העשורים האחרונים.
פרטי האירוע
מארגן האירוע
גלריית המדרשה - הירקון 19
תאריך
28/12/2015
שעת האירוע
20:00
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט

 

על הסדרה
בשנים האחרונות חל מפנה בפילוסופיה האירופאית: האופטימיות החדשה תפסה את מקומו של ההספד הנצחי ונדמה כי המחשבה מסירה מעצמה את הכבלים בהם היית כבולה במשך עשורים שלמים. מה מהותו של המפנה הזה? האם אכן מדובר כאן על התחלה חדשה - ומה היחס בינה לבין מה שקדם לה? כיצד (והאם) ניתן לדבר על אפשרותה של הכרת האמת המוחלטת על ידי האדם הסופי והמוגבל - על אף כל הטענות על היותה של האמת תלוית תרבות ושפה שנטענו במאה האחרונה? והאם ניתן לדבר על הפוליטיקה שתהיה מבוססת על האמת הזו - או שמה זה מתכון לשעבוד ודיכוי? האם הפרויקט של הנאורות ושל המודרניות הרדיקלית (כולל אפשרותה של ההשלמה של המהפכה החברתית והטכנולוגית ושינוי הטבע האנושי והטבע בכלל באמצעותם) הוא גילוי של היבריס של התבונה המוביל רק לאסונות - או שמא דווקא עכשיו אנחנו נמצאים במצב שיאפשר מימושם של הפרויקטים האלו בצורה חדשה ולא-נאיבית? האם באפשרותנו לכונן את מדע המהפכה - מדע שיאפשר לתת דין וחשבון על סיבות אשר גרמו למהפכות הקודמות להישאר לא מוגמרות ונפסקות באמצע - ולמנוע חסימה עצמית זאת? ומה יכול להיות תפקידה של האומנות במודרניות חדשה ומהפכנית זו? אלו השאלות בהם נעסוק תוך כדי עיון בטקסטים של אלן באדיו, קוונטין מיאסו, גרם הרמן, רזה נגרסטני ואחרים.

תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*