כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לאמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשע"ו > דצמבר 2015 > סופה של הדמוקרטיה הייצוגית? איך פעילים בספרד מנסים לפצח את השיטה מבפנים והשלכות על פוליטיקה בישראל, 29/12

סופה של הדמוקרטיה הייצוגית? איך פעילים בספרד מנסים לפצח את השיטה מבפנים והשלכות על פוליטיקה בישראל, 29/12

הערב השלישי בסדרת המפגשים שבוחנים את המחאה בישראל מבעד לפרספקטיבה של זמן ומקום. והפעם, צמיחתה של הדמוקרטיה ההשתתפותית בספרד.

בזמן שבישראל גרו באוהלים, בספרד צמחה תנועת המחאה M15. בחמש השנים האחרונות נכנסו כוחות שצמחו מתוך תנועת המחאה לפוליטיקה הספרדית, אך בניגוד לישראל - הם שמו להם למטרה לשנות את השיטה הפוליטית עצמה, מדמוקרטיה נציגותית לדמוקרטיה השתתפותית.
בבחירות העירוניות שהתקיימו מוקדם יותר השנה זכתה בראשות עיריית ברצלונה אדה קולאו, מובילת תנועת המחאה נגד פינויים מבתים, בראשות העיר. בבחירות במדריד זכתה רשימה רדיקלית אותה הובילה השופטת לשעבר מנואלה כרמנה. שתי הערים מובילות היום תהליכי השתתפות אזרחית חדשניים וחסרי תקדים בהיקפם. הכוונה היא שההחלטות שמתקבלות בשיתוף הציבור יחייבו את המוסדות ולא ישמשו רק להתייעצות.

ברמה הארצית, מפלגת פודמוס התחילה את דרכה על בסיס אסיפות ועקרונות שיתופיים של תנועת המחאה אך בהמשך הפכה יותר ויותר ריכוזית וייצוגית. 20 האחוזים מקולות הבוחרים שקיבלה בבחירות הכלליות לפני ימים ספורים מעלים שאלות חשובות לגבי ההבדלים בין פעילות ברמה המקומית וברמה הארצית ועתידה של הדמוקרטיה ההשתתפותית בהיקפים גדולים.

האם אפשר לשנות את השיטה עצמה מבפנים? מה המחיר של כניסה למוסדות השלטון ומה אפשר להרוויח? האם אפשר ליישם דמוקרטיה ישירה כשיטת שלטון ומה האתגרים בדרך? מה קורה במדריד ובערים נוספת, באירופה ובספרד, והאם ניתן לשכפל זאת לתל אביב?

פרטי האירוע
מארגן האירוע
גלריית המדרשה - הירקון 19
תאריך
29/12/2015
שעת האירוע
19:15
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט

תכנית הערב:
19:15 - דברי פתיחה - יואב ליפשיץ ואיה שושן (דוקטורנטית במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. עורכת מחקר השוואתי בין M15 למחאה החברתית בישראל)
20:00 - סרט על פרוייקט הדמוקרטיה הישירה במדריד
20:30 - שיחת סקייפ עם מיגל ארנה - פעיל מחאה שמוביל את פרוייקט הדמוקרטיה הישירה בעיריית מדריד
21:00 - דיון בהשתתפות שלי דביר (חברת מועצת העיר ת"א-יפו, ממובילות מחאת העגלות והמאבק להוספת סייעת שניה) ואהרון פורת (מפתח מערכות אינטרנטיות לשיתוף הציבור, ממנהלי הבר קיימא).

תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*