כניסה

מפגש קולנוע ופילוסופיה, מרצה: שי בידרמן, 18/1

מה קורה כשקולנוע ופילוסופיה נפגשים?
סדרת הרצאות על קולנוע ופילוסופיה, עורך ומרצה: ד"ר שי בידרמן

את הקשרים שבין קולנוע ופילוסופיה ניתן להגדיר באופן מסורתי במונחי אהבה-שנאה. הפילוסופיה הנה תחום עיון אינטלקטואלי הפונה בעיקרו לתבונה ולהיגיון, מנסח את עצמו באמצעות טיעונים לשוניים ועל ידי לוגיקה שיטתית, ומעמיד את הוודאות והאמת כנר לרגליו. הקולנוע, בעיקר זה העלילתי, הנו מדיום אמנותי הפונה בעיקרו לרגש ולחוויה, מנסח את עצמו באמצעים ויזואליים וטונאליים, ומעמיד את החופש האמנותי, את האילוזיה ואת הפנטזיה, כנר לרגליו. הקשר שבין הפילוסופיה והאמנות, בין מגדל השן לבין אולם הקולנוע, נראה, על פניו, כספוג חשדנות וניכור, ואולי אפילו כבלתי אפשרי מלכתחילה. הנחה זו, המהווה את נקודת הראשית של הסדרה, תישלל במהלכה.

בהרצאה הראשונה שכותרתה: "האם יתכן קולנוע פילוסופי? תשובות קטנות לשאלות גדולות", נניח את היסודות המתודולוגיים למערכת ענפה של קשרים – משמעותיים, לעיתים הכרחיים, תמיד פרודוקטיביים – שבין הקולנוע והפילוסופיה. נגדיר את מערכת הקשרים שבין קולנוע ופילוסופיה, נתחקה אחר משמעות התופעה של "קולנוע פילוסופי", ונבחן את האופן שבו שינה הקולנוע את הפילוסופיה.

פרטי האירוע
מארגן האירוע
גלריית המדרשה - הירקון 19
תאריך
18/01/2016
שעת האירוע
20:00
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט

מפגשים נוספים:
22/2/16 – מה מסתתר מאחורי המצלמה? על ידיעה והיעדרה בקולנוע
28/3/16 – הטוב הרע – ומה שביניהם: אתיקה ומוסר בקולנוע
2/5/16 – החיים, היקום וכל השאר: שאלת משמעות החיים כשאלה קולנועית

שי בידרמן הנו מרצה בכיר לקולנוע ופילוסופיה במכללה האקדמית בית ברל ובחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. כתב ופרסם מאמרים רבים על פילוסופיה של הקולנוע, תיאוריה קולנועית, במאים וסרטים שונים. ערך (עם ויליאם דבלין) את האנתולוגיה "הפילוסופיה של דיוויד לינץ'" (הוצאת UPK, 2011). בימים אלו יוצאת אנתולוגיה נוספת בעריכתו (עם עידו לויט) "קפקא והדימוי הנע" (הוצאת CUP, 2016).

תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*