כניסה
70 שנה למדרשה

המדרשה בפייסבוק
הצטרפו לרשימת התפוצה של גלריית המדרשה - הירקון 19

מידע על העבודות

פרטי התקשרות
כתובת
שעות קבלה
טלפון
דואר אלקטרוני

70 שנה למדרשה

המדרשה נוסדה בשנת 1946 על ידי אליהו בילס כמוסד של זרם העובדים להכשרת מורים לציור ולמלאכת יד. בימיה הראשונים פעלה המדרשה במתכונת של לימודי ערב בתוך מבנה של בית ספר יסודי בתל אביב. כעבור זמן הופרדה הוראת המלאכה מהוראת הציור והמוסד עבר לפיקוחה של מחלקת החינוך בכנסת עד לשנת 1964. אז עברה המדרשה לבעלות משרד החינוך והתרבות. עם פטירתו של בילס בשנת 1966 התמנה רן שחורי למנהל המדרשה. בהמשך פעלה המדרשה בהרצליה ומאוחר יותר בשכונת מורשה ברמת השרון.

טבעה ואופייה של המדרשה, כמו במוסדות חינוך ותרבות בכלל, התעצבו על ידי האמנים שלימדו בה. רובם אף למדו במדרשה – ובראשם רפי לביא, שעיצב את המדרשה בשנותיה המכוננות, וגם מיכל נאמן, יהודית לוין, נורית דויד וציבי גבע, לצד אמנים משמעותיים נוספים. אליהם נוספו אמנים מורים שלמדו במוסדות אחרים כמו יאיר גרבוז, שמאוחר יותר גם עמד בראש המדרשה, ודגנית ברסט. ניתן לומר כי עבודותיהם של רוב האמנים האלו ותפיסת עולמם היוו את עיקר ההשראה לפיתוח התזה בדבר דלות החומר כאיכות באמנות הישראלית. התזה נהגתה על ידי שרה ברייטברג סמל במחצית שנות השמונים במסגרת תערוכה על אמנות ישראלית שנשאה כותרת זו, שאותה אצרה במוזיאון תל אביב.

המדרשה נתפסה לאורך השנים ככזו המציעה סדר יום אלטרנטיבי מתוך עמדה חילונית ביחס לאמנות, עמדה הדוגלת באמנות עכשווית ומקומית. שיטות הוראת האמנות במדרשה, שעוצבו על ידי לביא, נסמכו בעיקר על ביקורת עבודות ולא על עשייה בסדנאות. זאת מתוך עמדתו, לפיה יש להדריך את האמן הצעיר לחנך את עצמו ולא להקנות לו השקפת עולם או דרך אמנותית מסוימת. אין ספק כי מקומה המרכזי של המדרשה בשיח האמנות בישראל נקבע ועוצב על ידי הנרטיבים שזוהו עמה, כמו גם על ידי אלו שערערו עליהם.

כיום שוכנת המדרשה בקמפוס קלמניה שמצפון לכפר סבא במכללה האקדמית בית ברל. מתקיימות בה תכניות ללימודי תואר ראשון באמנות וחינוך לאמנות, בקולנוע וחינוך לקולנוע, תכניות ללימודי תואר שני בחינוך לאמנות ובתרפיה באמנות, תכנית לימודי המשך באמנות, תוכנית להסבת אקדמאים להוראת אמנות, תכנית לימודי מדריך מוסמך לאמנות ומכינה ללימודי אמנות לסטודנטים ערבים. לצד תכניות הלימוד השונות יש למדרשה גלריה –  הירקון 19 – המהווה מרכז אמנות ותרבות שבו מתקיימות לצד תערוכות גם הרצאות ופעילויות לקהל הרחב. בנוסף, למדרשה כתב עת לאמנות שרואה אור משנת 1998 ובו מתפרסמים מדי שנה מאמרי מופת על אמנות ותרבות המתורגמים לשפה העברית, מאמרי מקור של מיטב הכותבים על אמנות בישראל, ותצלומי עבודות של אמנים ישראלים. המדרשה אף הוציאה עד כה שני ספרי עיון על אודות שניים מהבולטים בין מוריה, רפי לביא ויאיר גרבוז.

המדרשה רואה את אחד מיעדיה המרכזיים, לצד הוראה איכותית של אמנות באופנים עדכניים ומגוונים, להוות בית לאמנות הנעשית בישראל על ידי כל מגזריה ולשונותיה.​

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*