כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לאמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשע"ח > אפריל 2018 > פילוסופיה עכשיו - הרצאה מספר 3 - פורנו: גילום אידאות ארוטיות

פילוסופיה עכשיו - הרצאה מספר 3 - פורנו: גילום אידאות ארוטיות


מרצה: פיוטר שמוגליאקוב

​​הפילוסופיה מטבעה מחפשת תשובות מוחלטות לשאלות נצחיות. אלא שברגעים דרמטיים במהלך ההיסטוריה, מוצאת עצמה הפילוסופיה במפגש ישיר עם המציאות העכשווית, מגיבה ונדרשת לפעול ביחס לנושאים שעל סדר היום הציבורי. האפולוגיה של סוקרטס, כתיבת החוקה של קורסיקה על ידי רוסו, המעורבות של סארטר בהפגנות הסטודנטים בפריז, הכליאה של ראסל בעקבות השמעת עמדות פציפיסטיות – אלו הן דוגמאות ספורות לנקודות מפגש כאלה בין הפילוסופיה לאקטואליה. 
בשנה שעברה, נערכה ב"גלריית המדרשה - הירקון 19" הסדרה ״פילוסופים מתים״ – שערכה מבוא להכרות עם ההגות של פילוסופים מן העבר, תוך התייחסות לשאלת הרלבנטיות שלהם למציאות האקטואלית.
בהמשך למהלך זה, נבחן השנה שורה של נושאים אקטואליים, שעל סדר היום הציבורי העכשווי מנקודת מבט פילוסופית. בין המושגים שנדון בהם: צמחונות, פוסט-אמת, פורנוגרפיה, שמאל, ועוד. 
הכניסה ללא תשלום, בהרשמה מראש.

עורך: נמרוד מתן 
ראש תחום הלימודים העיוניים במדרשה - פקולטה לאמנויות, עוסק בפילוסופיה ובשירה. 

בין הדוברים - 
יונתן סואן
עלמה יצחקיפיוטר שמוגליאקוב
ענת מטר 
חיים דעואל לוסקי

פרטי האירוע
מארגן האירוע
תאריך
30/04/2018
שעת האירוע
19:30
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
הכניסה ללא תשלום
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט

פורנוגרפיה היא אחד מתחומי הייצור התרבותי הענפים ביותר בימינו: תעשייה גלובאלית בעלת הכנסה שנתית של כמאה מיליארד דולר, המפיקה בשנה פי שלושה יותר זמן מסך מהוליווד. "תור הזהב" הנוכחי של הפורנו (נגישותו חסרת התקדים והלגיטימציה החוקית והחברתית שלו במערב) היא תולדה של עידן האינטרנט, אשר כונן את התחום מחדש ברבדיו היסודיים ביותר: המבנים הז'אנריים, תנאיי הייצור, ופרקטיקות הצריכה. 

העיסוק הפילוסופי בפורנו נע לרוב סביב שני מוקדים תיאורטיים מרכזיים: הגדרתה של פורנוגרפיה (הרבה פעמים בניסיון להבחינהּ מ"אמנות ארוטית"); ומעמדה האתי-פוליטי, הנמצא תחת מתקפה מתמדת כפולה של הביקורת הפמיניסטית והימין השמרני. 

עניינה של הרצאה זו הוא בהצעת גישה פנומנולוגית לפורנוגרפיה, המציבה – כך אטען – אלטרנטיבה פורייה למתודולוגיות הרווחות בשני המוקדים, והפועלת על הציר שבין אופני הגישה היומיומיים שלנו לפורנו (צפייה בפורנו, התוודעות למקומו של פורנו בחיי בן או בת זוג, וכו') ומבני היסוד המכוננים את הניסיון הפורנוגרפי היומיומי בתור פורנוגרפי. מאחר שבניסיון זה פונה אלינו הדימוי בהכרח כאל סובייקטים של מיניות, הגישה הפנומנולוגית לפורנו מבקשת לדון בו קודם כל בתור אפשרות ארוטית (להבדיל מטקסט תרבותי). 

נקודת המוצא של דיוננו תהיה הממד הפנטסמטי המבני של המיניות, ובפרט מעמדן האונטולוגי הייחודי של הפנטסיות הארוטיות – אותם התכנים המנטליים אשר "תמיד כבר" מלווים, מגדירים, ומאפשרים את הווייתנו המינית. תופעת הפורנוגרפיה, אבקש לטעון, נטועה באפשרות מהותית של "גילום אידאות ארוטיות", הנגזרת מהממד הפנטסמטי של המיניות המובן כך. אפתחַ את הטענה דרך דיון בשתי מחוות "יומיומיות" ביחס לדימויים פורנוגרפיים: 1) חיפוש באתר ה-Pornhub אחר הסרטון המגלם את הפנטסיה של המחפש בצורה המדויקת והמלאה ביותר; 2) הצגת הסרטון "האהוב" לבן או בת זוג ("זו הפנטסיה שלי!"). ניתוח הסיטואציה הראשונה ימחיש את הצורך בניסוח עקרון אפריורי של ייצוג פורנוגרפי, בלתי תלוי באסתטיקה של היפה ובפסיכולוגיה של הנעים. ניתוח הסיטואציה השנייה יעלה את שאלת אפשרות התקשורת של תוכן ארוטי, ויעגן את ההיבט הפוליטי של האפשרות הפורנוגרפית ברמת המיקרו של ההיות-ביחד האינטימי.

*ההרצאה כוללת צפייה בסרטונים פורנוגרפיים. 

פיוטר שמוגליאקוב (פטיה פתאח) – מושרר רוסי-עברי ותיאורטיקן של אמנות. בין פרסומיו בעברית ספר השירים "עבדתי על מכונת אמת" (2010) ומאמרי ביקורת פילוסופיים בקטלוגים של תערוכות ובאסופה "RealityTrauma והיגיון הפנימי של צילום" (2012). הגיש את עבודת הדוקטור "אידאת האמנות של מרטין היידגר" באוניברסיטת תל אביב. מלמד קורסים בפילוסופיה של קולנוע במכללת אורנים ובמכללת ספיר.
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*