כניסה

סדרת הרצאות "פילוסופיה עכשיו"

הרצאה #5 צמחונות
מרצה: ד״ר חיים דעואל לוסקי
עורך: נמרוד מתן

​​

ההרצאה תעסוק בשאלת ה״אחרות״ של בעלי החיים ושל הצמחים, ותצא מהפרספקטיבה הנוראה שהמאה ה21 מעמידה בפני הטבע: בכל שנה האנושות מגדלת ורוצחת יותר מ-80 מיליארד בעלי חיים למאכל אדם מחד, ומאידך, לפגיעה המחרידה של האדם בטבע בעידן האנתרופוקני-הנוכחי אין שיעור. המגמות העכשוויות בפילוסופיה - הפילוסופיה של החיה והפילוסופיה החדשה של הטבע, ריאליזם ספקולטיבי או פילוסופיה מוכוונת אובייקט - מבקשות להניע לפחות שני מהלכים רדיקליים: מצד אחד, לפענח את מהות האידיאות שנוצרו סביב האחרות הגמורה [ולא רק זו של האל], להבין את הדרך בה העמיד האדם את הטבע, ממולו, כמושא להרחקה ולהדרה אסתטית או מדעית. ומצד שני, לנסח יחסים בין טבע לתרבות [להיסטוריה], בין האדם לצומח ובין הצומח לחי, בין הדומם ללא דומם, בין בעלי תודעה לבין חסרי תודעה.
למשל – המחשבה מנסה להעצים את נקודת המבט של מאובנים, או של עצים, לרדת לעומקו של שיח היער הפורה, לנוע יחד עם גופן של הבקטריות כצורות חיים חד-תאיות, להתאים את עצמה לכל מי/מה שנחשבו כחסרי תודעה וחסרי [כושר] למחשבה, לפתח פרספקטיבות המערערות על עליונות המוצא הלשוני, כאירוע מחשבה בלעדי, מודע לעצמו. 
הערעור על המעמד המועדף של ההומניזם ושל הלשון יהווה התחלה של אונטולוגיה למחשבת הסביבה, ומתוכה נצביע על מרחב הבנה החורג מהלשון אל עבר הנמחק והבלתי נראה. לטענתנו, ניתן לקרוא בבלתי ניתן להגדרה ולהצביע לעבר צורה אחרת של פיענוח עדויות מן העבר שאינו היסטוריה, כאלו שנשמרו בטבע השמים והארץ, בתודעת הדברים העצים והאבנים.

ד״ר חיים דעואל לוסקי הוא פילוסוף ואמן. ספרו האחרון – הפילוסופיה ה[פוסט] מודרנית בראי עצמה, ראה אור בהוצאת מודן/משרד הבטחון בשנת 2011. תערוכת היחיד האחרונה שלו – צילום אפקי, התקיימה במוזיאון בת ים, 2015, אוצרת: פרופ׳ אריאלה אזולאי. דעואל לוסקי הוא מרצה בכיר בבצלאל, אקדמיה לאמנות ולעיצוב, מרצה באוניברסיטת לתל אביב ובמדרשה לאמנות בבית ברל.

פרטי האירוע
מארגן האירוע
תאריך
06/06/2018
שעת האירוע
19:30
מקום האירוע
הירקון 19, תל אביב
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*