כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > אמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשפ"ב > אפריל 2022 > חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

הרצאתו של ד"ר מיכה קטן - "שפה ללא סובייקט ביצירתו של סמואל בקט"


הסמינר יהווה במה למרצים ולסטודנטים להציג את מחקריהם בתחום הטיפול באמצעות אמנויות. מטרת הסמינר לשמש לוח תהודה לחוקרים לגבי עבודותיהם
לתוצרי מעבדת המחקר של המחלקה: "חומרי אמנות וחומרי נפש" והזדמנות לסטודנטים לצפות ולהבין בצורה טובה את תהליך המחקר האקדמי. 
זהו פורום למידה והעמקה חודשי הפתוח גם לכל מי שמסתקרן ומתעניין - ללא עלות. 
מטרתו להרחיב את הדעת, לפתח חשיבה ביקורתית, ואף להוות פורום היכרות בין סטודנטים למרצים, בין ותיקים לצעירים בתחום ובין סטודנטים לסטודנטים. כל מפגש יינתן על ידי מרצה או סטודנט/ית אחר/ת, מהמחלקה.

ד"ר מיכה קטן הוא פסיכותראפיסט באמנות, מדריך בכיר, מרצה בכיר בתכנית לטיפול באמצעות אמנויות ושותף מחקר במעבדת המחקר של המחלקה.
במפגש אבחן דרכים שונות להתמודדות עם מצבים של "מוות נפשי" ו"שפה שלילית" דרך בחינה והערכה של האפשרויות השונות בתהליך היצירה של האומן והמטפל. 
המשותף למטפל ולאומן היא התמודדות עם מרחב אותו אני מגדיר בעבודת המחקר שלי כ-"מרחב מוות." זהו מרחב של "מוות נפשי" עליו מצביע ביון בקליניקה או מה שאני מכנה "שפה ללא סובייקט" ביצירתו של סמואל בקט.
המטפל והאומן, ביון ובקט הם "תאומים משלימים" אשר כל אחד בתחומו יוצר שפה למרחבים אלו - שפה שלילית -לסובייקט שעבר תהליך של דה-סובייקטיביזציה. 
ארחיב על מצבים אלה ביצירתו של סמואל בקט בהם השפה אינה משמשת כ"צורה של התקשרות אלה כצורה של הרס ה"עצמי" ו "האחר", שפה שגורמת לפירוק פנימי, ולחוסר יכולת ליצור קומוניקציה וחשיבה. זוהי שפה שכפי שאוכיח באופק של השליליות שלה היא בעצם דרך לקראת חיים ובריאה מחדש. דרך של יצירה והמצאה למול כוחות ההרס והפירוק שביון מכנה "מתקפות על חיבורים". ״שפה שלילית״ היא השפה ליצירת של חיבורים חדשים בטיפול ובאמנות.
במפגש אדגים כיצד המשימה של המטפל והאומן ליצור ולברוא שפה כשנקודת המוצא היא ה-״שפה השלילית״ המופיעה לאלה המוכנים ללקטה ולקלטה, בדיוק במרחב שחסר את שפת הקומוניקציה והייצוג.
והנה בהקשר זה, בקט שואל את השאלות של האדם אשר עבר תהליך של דה סוביקטיביזציה 
Were would I go, if I could go, who would I be, if I could be, what would I say ,if I had a voice , who says this, saying it's me. 


פרטי האירוע
מארגן האירוע
המחלקה לטיפול באמנות
תאריך
12/04/2022
שעת האירוע
20:30
מקום האירוע
זום
עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*