כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לאמנויות - המדרשה > חדשות ואירועים > אירועים > תשפ"ג > דצמבר 2022 > חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

חלון לטיפול ומחקר | סמינר קליני ומחקרי בטיפול באמצעות אמנויות

הרצאתה של לילך אריאלי, מטפלת באמצעות אומנות חזותית, בוגרת המחלקה לטיפול באמנות בפקולטה לאמנויות, בנושא הסלולרי בטיפול באמנות עם מתבגרים.
 
הרצאה זו תעסוק בתופעת שילובו של הטלפון הסלולרי החכם (סמארטפון) בטיפול באמצעות אומנות בקרב מתבגרים, תחת גבולות ברורים ומוגדרים, ובמסגרת התנאים המתאימים למטפל ולמטופל.
גיל ההתבגרות מזמן אתגרים מגוונים הדורשים לעיתים התערבויות טיפוליות ועם זאת, ניכרת נטייה להימנעות בקרב מתבגרים באשר לשיתוף פעולה בטיפול ריגשי. על מנת לקדם את הצלחתם של התהליכים הטיפוליים, חשוב להתאים את הטיפול למציאות הבינאישית והחברתית בגיל זה. הטלפון הסלולרי אליו צמודים המתבגרים מהווה פלטפורמה המכילה חומרים תקשורתיים, אישיים, תיעוד קשרים חברתיים, צילומים אישיים וחברתיים, מוסיקה, סרטונים, יומנים וכו'. בהרצאה נדון בשימוש בסמארטפון במסגרת הטיפולית, וכיצד הוא עשוי לסייע בהבנת העולם הנפשי של המתבגרים. הסמארטפון עשוי לתרום ליצירת ברית טיפולית חזקה המבוססת על יחסי אמון, באמצעות עקיפת מנגנוני ההגנה שמופעלים בטיפול, להגביר שיתוף פעולה עם התהליך הטיפולי ולהבטיח את רציפותו; לשמש כבסיס לשיח התרפויטי; לתפקד כאמצעי ביטוי עצמי רלוונטי לתקופה, כמיכל המחזיק אינטגרציה של תכנים, כמעין לקסיקון טכנו-ביוגרפי הכולל שימוש בטקסטים ובהתכתבויות, בתמונות וצילום עצמי, בפלייליסטים וסרטונים אישיים. ניכר כי הסכמה לשילובו של הסמארטפון תחת גבולות ברורים ומוגדרים, ובמסגרת התנאים המתאימים למטפל ולמטופל, עשויה להועיל בפתיחת ערוץ תקשורת נוסף בקרב הנמנעים מביטוי עצמי בטיפול באמצעות אמנות, ולבסס את מעורבותם של המתבגרים בתהליך הטיפולי.

ההרצאה מבוססת על מחקר איכותני במסגרתו תועדו תהליכי טיפול באמצעות אמנות עם 50 מתבגרים על פני שלוש שנים. המחקר נערך בהנחיית ד"ר אופירה הוניג וד"ר ליאת שמרי-זאב במסגרת מעבדת המחקר "חומרי אמנות וחומרי נפש"  של המחלקה לטיפול באמנות בבית ברל ומאמרן התקבל לפרסום בכתב העת של טיפול באמנות באוניברסיטת חיפה. ד"ר שמרי-זאב וד"ר הוניג ישתתפו בדיון.
את הערב ינחה ד"ר שחר גינדי פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה. עמית מחקר במעבדת המחקר חומרי אמנות וחומרי נפש.

הסמינר יהווה במה למרצים ולסטודנטים להציג את מחקריהם בתחום הטיפול באמצעות אמנויות. מטרת הסמינר לשמש לוח תהודה לחוקרים לגבי עבודותיהם לתוצרי מעבדת המחקר של המחלקה: "חומרי אמנות וחומרי נפש" והזדמנות לסטודנטים לצפות ולהבין בצורה טובה את תהליך המחקר האקדמי. 
זהו פורום למידה והעמקה חודשי הפתוח גם לכל מי שמסתקרן ומתעניין - ללא עלות. 
מטרתו להרחיב את הדעת, לפתח חשיבה ביקורתית, ואף להוות פורום היכרות בין סטודנטים למרצים, בין ותיקים לצעירים בתחום ובין סטודנטים לסטודנטים. כל מפגש יינתן על ידי מרצה או סטודנט/ית אחר/ת, מהמחלקה.
 
ההרצאה באורך 45 דקות ואחריה דיון עם הקהל.
יום שלישי ה 13 בדצמבר 2022 בשעה 20:00.

לילך אריאלי, מטפלת באמצעות אמנות חזותית, בוגרת המחלקה לטיפול באמנות בפקולטה לאמנויות - המדרשה, המכללה האקדמית בית ברל. עובדת עם אוכלוסיות קצה, בין השאר במערכת החינוך המיוחד עם ילדים ונוער במצבי סיכון. כיום מטפלת בחטיבה ותיכון 'הבית של תמר' בראש העין, המיועד למתבגרים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז.


פרטי האירוע
מארגן האירוע
המחלקה לטיפול באמנות
תאריך
13/12/2022
שעת האירוע
20:00
מקום האירוע
זום
עלות
ללא עלות
מידע נוסף
טלפון
דואר אלקטרוני
אתר אינטרנט
 
אתר אינטרנט
אתר אינטרנט
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*