כניסה

החוג למתמטיקה


ראש החוג: ד"ר מנאל גבור ​

מתמטיקה הוא מקצוע בסיסי ומועדף שמהווה את אבן היסוד לחינוך המדעי. לימודי המקצוע הכרחיים להשתלבות שלנו בעידן הפוסט מודרני כאזרחים פרואקטיביים. החוג למתמטיקה במכללה האקדמית בית ברל מכשיר מורים בחינוך המתמטי על מנת שיוכלו בעתיד ללוות את התלמידים שלהם בלימודי המקצוע. במהלך לימודיהם לתואר הסטודנטים מתנסים בשיטות הוראה מגוונות שעיקרן פיתוח לומדים עצמאיים האחראים על הבניית הידע בגישות חדשניות המשלבות כלים דיגיטליים. הם גם נחשפים לחשיבות של השליטה בידע הדיסציפלינרי לצד הפדגוגי על מנת לטפח חשיבה מתמטית ביקורתית ויצירתית. לאורך כל תקופת הלימודים הסטודנטים שלנו יקבלו ליווי על ידי צוות מרצים מקצועי עם יחס אישי ותומך.

אנו בחוג למתמטיקה מאמינים שמתמטיקה הוא מקצוע חיוני לחיינו היום יומיים ולא פחות מזה הוא גם מקצוע יפה. אנו גם פועלים לשינוי הדעה הרווחת שמתמטיקה הינו מקצוע קשה על ידי חשיפת הסטודנטים שלנו למשמעות של המושגים המתמטיים השונים והקשר שלהם לפתרון בעיות, נוסף למתן הזדמנויות ממשיות להצליח ולטפח עמדות חיוביות כלפי המקצוע.

מגוון התוכניות בחוג למתמטיקה

תואר ראשון B.Ed בהוראת מתמטיקה לבית הספר היסודי
תוכנית זו מכשירה את הסטודנטים להיות מורים מקצועיים במתמטיקה, בעלי ידע רחב בתחום הדעת ובדרכי החשיבה המתמטית של ילדים בכיתות א׳-ו׳, מקנה להם רקע פסיכולוגי דידקטי עשיר ויכולת לבנות ולפתח יחידות הוראה.
התוכנית משלבת בין תיאוריה לבין פרקטיקה. הלימודים העיוניים מורכבים מקורסים דיסציפלינאריים, קורסים בהוראת המקצוע, קורסים דידקטיים וקורסים כלליים כגון: מבוא ללוגיקה ותורת הקבוצות, מאריתמטיקה לאלגברה, יסודות הגיאומטריה האוקלידית, תורת המספרים, אלגברה מופשטת, הוראת הגיאומטריה בבית הספר היסודי, הוראת החשבון ועוד. 

ההתנסות המעשית נמשכת 3 שנים בבתי ספר ייחודיים, בליווי מורים מאמנים מסורים ומדריכים פדגוגיים מהשורה הראשונה.
בתום הלימודים הבוגרים משתלבים בקלות במשרות שונות בתחום הוראת המתמטיקה במגזר הציבורי והפרטי, מכיוון שהם מצוידים בכלים הטובים ביותר ליישום תוכניות למידה חדשות וחדשניות, המשתמשות בטכנולוגיה זמינה כדי לעורר את היצירתיות, הדמיון, הביטחון וההנאה של התלמידים.

התוכנית מאפשרת ללמוד בשני מסלולים שונים:
 1. המסלול הישיר - המסלול מזכה את בוגריו בתואר ראשון "בוגר בחינוך והוראה" (B.Ed), בתעודת הוראה ובתואר שני. הסטודנט יהיה במעמד של סטודנט מן המניין לתואר שני רק לאחר סיום כל חובות הלימוד לתואר ראשון.
  ההתמחות בהוראה תתקיים בשנה הרביעית במקביל ללימודי התואר השני.
 2. המסלול הצומח - מסלול צומח הוא ארבע שנתי. ההתמחות בהוראה/סטאז' תתקיים בשנה הרביעית ותשתלב בתוכנית הלימודים לתואר. לימודי התואר השני יתקיימו לא יאוחר מ-5 שנים מסיום התואר הראשון במכללה.
תעודת הוראה במתמטיקה לאקדמאים בבית הספר היסודי וגם בעל יסודי
תוכנית זו נגזרת מהתוכנית של התואר הראשון ומותאמת לכל מועמד על פי לימודיו הקודמים.

הרחבת הסמכה למורי המתמטיקה בבית הספר היסודי
תוכנית זו מיועדת למורים המחזיקים בתואר ראשון בהוראת מתמטיקה לבית הספר היסודי, ומטרתה להכשיר אותם להוראת המתמטיקה בבית הספר העל יסודי. 

תכנית מזורזת לאקדמאים
תוכנית זו מאפשרת קבלת תעודת הוראה במתמטיקה לאקדמאים תוך שנה וחצי כשמשלבים גם קורסים א-סינכרוניים בקיץ (אפשרות זו מותנית במספר הנרשמים). 

למה ללמוד בחוג להוראת מתמטיקה דווקא במכללה האקדמית בית ברל?

 • רמת הלימודים בחוג למתמטיקה בפרט ובמכללה האקדמית בית ברל בכלל, היא מהגבוהים בישראל.
 • הן חברי הסגל האקדמי והן הסגל המנהלי הינם נבחרת מומחים איכותית הדוגלת בפדגוגיה חדשנית והם מעניקים לסטודנטים ליווי אישי ותמיכה מרגע קבלתם ללימודים ועד קבלת התואר.
 • המרכז להוראה ולמידה במכללה האקדמית בית ברל בשילוב המרכז להוראת מתמטיקה, מייעצים ותומכים בסטודנטים, ומקדמים למידה אקדמית וטיפוח מיומנויות המאה ה-21 כנדרש לבוגר מוסד להשכלה גבוהה בימינו.
 • תוכנית הלימודים העשירה מגוונת בין קורסים דיסציפלינאריים לבין קורסים עם אופי סדנאי, השמים דגש על תכנים דידקטיים ופדגוגיים.

האם לימודי הוראת מתמטיקה יכולים להתאים לי?

האנשים שבוחרים בלימודי הוראת מתמטיקה בבית ברל הם בדרך כלל:
 • אנשים שנלהבים ומוקסמים ממתמטיקה, ומאמינים שביכולתם לחלוק את אהבתם עם אחרים באופן פשוט, סובלני ונגיש גם כשמדובר בסוגיות מתמטיות מורכבות.
 • כאלה המתבוננים במתרחש סביבם בעין חוקרת, מחפשים את המשמעות ומתרגשים מרעיונות כמו: חוקיות, סימטריה, מבנה, הוכחה, פרדוקס, רקורסיה, אקראיות, כאוס, אינסוף ועוד.
 • המעוניינים לטפח את כושר החשיבה, הלמידה והדמיון שלהם מתוך הבנה שמיומנויות אלה נדרשות בכל תחום עיסוק.
 • כאלה שחשים שמתמטיקה יכולה לספק חוויות נעלות, אסתטיות ואפילו רוחניות.
ברמה המקצועית התוכנית ללימודי הוראת מתמטיקה מתאימה ל:
 • סטודנטים הלומדים לתואר B.Ed במסלול היסודי, בוגרי 3 יחידות מתמטיקה לפחות, המעוניינים להתמחות בהוראת המתמטיקה בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ.

איך זה מקדם אותי בחיים האמיתיים?

בוגרי תואר ראשון בהוראת מתמטיקה במכללה האקדמית בית ברל משתלבים במהירות כמורים או מדריכים למתמטיקה במסגרת מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, וכן באופן פרטי על ידי העברת שיעורים פרטיים ועוד.

יש מלגות או מענקים?

משרד החינוך מעניק הלוואות מותנות מועדפות לסטודנטים הלומדים בחוג למתמטיקה ומתמחים במסלול היסודי והעל-יסודי.

איך נראית תוכנית הלימודים ביומיום?

 • התוכנית מתפרסת על פני 4 שנים, 2 - 5 ימים בשבוע.
 • חלק מהקורסים נלמדים באופן מתוקשב לנוחות הסטודנטים ו/או ישלבו כלים טכנולוגיים.

מי המרצים והמרצות שילווי אותי?

 • ד"ר מנאל ג‘בור: ראשת החוג, מומחית בבעיית הבציעות הקמורה של מציאת נקודה בחיתוך בין קבוצות סגורות וקמורות ב"מרחב בנך", ובהוראה ולמידה מבוססת חקר בסביבות טכנולוגיות.
 • ד"ר לאה דוראל: מומחית בהוראת מתמטיקה, משוואות דיפרנציאליות ואנליזה פונקציונלית.
 • ד“ר אחסאן חאג' יחיא: מומחה בהמשגות מתמטיות וגיאומטריות בפרט, קשיים אצל לומדים בתהליכי הוכחה, הכשרת מורים למתמטיקה וחקירת היבטים פדגוגיים בהכשרת מורים בכלל. כמו כן, חוקר שילוב כלים טכנולוגיים בהוראת המתמטיקה.
 • פרופסור יהודה רודיטי: מומחה בקומבינטוריקה, תורת הגרפים ובמודלים לשידור.
 • ד"ר אליאס עבוד: מרצה בכיר במכללה, בין תחומי מומחיותו - חבורות, קומבינטוריקה, גיאומטריה אוקלידית ולא אוקלידית, ועוד.

 מה הבוגרות והבוגרים חושבים?

​נרדין, בוגרת B.Ed בהוראת המתמטיקה ומדעי המחשב:
"כשעברתי לבר אילן כדי ללמוד לתואר שני, גיליתי שהייתי מצוידת בכלים ובמיומנויות שלקחתי אתי מלימודי לתואר הראשון במכללה האקדמית בית ברל. הייתי מסוגלת להתחיל מיד בכתיבת עבודת מחקר! 
ובכלל לא היה קשה לי להצטיין בלימודים מתקדמים! לא רק זה, ידעתי איך לנתח, להציג, לחקור ולפתור בעיות ולקשר בין התיאוריה לשטח. בכל רגע של הצלחה עלה לי בראש שבזכות בחירתי בבית ברל עשיתי לעצמי קריירה שתמיד חלמתי עליה."

סוריה עאמר, סטודנטית ל B.Ed מתמטיקה ומדעים:
"הלימודים במכללה האקדמית בית ברל היו עבורי חוויה מרגשת ומעצימה. נפתחו בפני עולמות ואנשים שלא הכרתי, ועולם מחקרי ואקדמאי מרתק ומאתגר. אני שמחה וגאה להיות בוגרת בית ברל."

ציטוטי בוגרים נוספים (מתוך משובים להערכת ההוראה והלמידה):
"רמת מקצועיות גבוהה מרשימה. שילוב של מקצועיות, אכפתיות וסבלנות מהמרצה שגורמת להגיע לשיעורים בהנאה, ברצון גדול ללמידה. המטלות היו ברורות והוגנות וכך גם תכני הקורס. תודה רבה!!"
"מרצה מאוד סבלנית. היא תמיד מנסה להסביר את החומר באופן ברור כך שכולם יכולים להבין. היא גם מאוד זמינה כשמבקשים ממנה עזרה. בנוסף יש לה ידע רב. מאוד נהניתי ללמוד ממנה בקורס הזה."

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*