כניסה

המורים החדשים

​בשנת הלימודים שנפתחה לא מכבר הצטרפו למערכת החינוך כ-3,500 מורים חדשים, לא בהכרח צעירים, שהחליטו לעזוב קריירה מבוססת ולחזור למערכת החינוך. והפעם מהצד שעומד מול הכיתה וליד הלוח.

יורדים מהמדים

מרי גבע הייתה קצינה בחיל האוויר בדרגת סא"ל והחל מהשנה היא מורה למדעי המחשב בתיכון אורט השומרון בבנימינה. במהלך השנים האחרונות ראתה מרי שכמות התלמידים שמגיעים לשרת במקצועות מדעי המחשב מצטמצמת משנה לשנה. לכן החליטה לנסות ולהגיע לתלמידים הללו לפני שהם מחליטים להתרחק מהמקצועות הטכנולוגיים ו"להרביץ בהם מקצוע יחד עם ערכים ואהבת הארץ". מירי למדה בתכנית להסבת אקדמאים במכללה בפרויקט המיועד לקצינים בכירים הפורשים מצה"ל. לדבריה, כל חבריה ללימודים החליטו להיכנס לעולם ההוראה מתוך נכונות לתרום.

רמי אגוזי היה רב סרן בקבע, ואחרי 23 שנים בצבא השתחרר ופתח מסעדה ביתית ברמת גן אבל כל הזמן הרגיש שהלב שלו נמצא במקום אחר. "אני מאלה שמאמינים שלא מספיק לדבר ביום שישי בערב על הבעיות של מערכת החינוך אלא צריך לעשות משהו". כמו מרי, גם רמי למד במכללה בתכנית להסבת אקדמאים המיועדת לפורשים מצה"ל והפך למורה לאזרחות. "אני באמת חושב שזאת הדרך לעשות את תלמידי ישראל אזרחים טובים יותר", הוא אומר.

עד לפני שנתיים, אל"מ יוסי שגיב מילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד בצה"ל. לדבריו, "הוראה היא המשך טבעי לחינוך", וזה מה שהביא אותו לתכנית להסבת אקדמאים במכללה ובהמשך לעבודתו כמחנך כיתה י' שהיא כיתת אתגר ומורה לאזרחות. "אני חושב שהמנהלת הציבה אותי בכיתת אתגר כי חיפשה דמות מנהיגותית, וזה אתגר תרתי משמע... מצד אחד לשמור את הילדים במערכת החינוך, ומצד שני לייצר יכולת להגיע לתעודת בגרות שתיתן להם הזדמנות שווה בחיים". שגיב שמח על ההזדמנות ללוות את התלמידים במשך 3 שנים שבהן הוא מתכנן להביא אותם להישגים. 

לא רק יוצאי צבא

אולם לא כל המורים החדשים מגיעים מרקע צבאי. גליה רחמים, לדוגמה, ניהלה במשך 10 שנים תיקי לקוחות בבנק מזרחי-טפחות, והשנה החלה את שנתה השנייה כמורה בבית הספר היסודי. "אני מאושרת מההחלטה שעשיתי", היא מעידה על עצמה, "כי להיות מורה זה קודם כל להישאר ילד, לקבל חיבוקים מילדים, לרקוד, לשיר... כל הדברים האלה לא קרו לי בבנק".

גם עמית מילר החליטה לעזוב את מרפאת השיניים שבה עבדה 20 שנה וללמד מתמטיקה. היא חדורת תחושה של שליחות ומאמינה שתצליח לגרום לילדים לאהוב את המקצוע המורכב הזה.

מירב כהן, עורכת דין במקצועה, החלה ללמד השנה לשון עברית בתיכון "היובל" בהרצליה. "כאם למתבגרים שמתי לב שהעברית שלהם מידלדלת, וכעורכת דין אני יודעת כמה חשובות השפה ודרך ההתנסחות בכל שלב בחיים". הסביבה הקרובה, ובכלל זה אמה של מירה שהייתה מורה גם היא, עודדה את מירה ופרגנה לשינוי. מי שפחות פרגנו היו ילדיה. "הם יודעים מה קורה אצל התלמידים אחרי שהשיעור נגמר... תמיד מתלוננים על המורה". במסגרת התכנית להסבת אקדמאים להוראה במכללה לימדה מירב במשך שנה בבית חינוך ירקון בנווה ירק, ולמדה את רזי ההוראה: ניהול כיתה, התמודדות עם משמעת, מנהיגות חיובית, הצבת גבולות ועוד. יום הלימודים הראשון עבר עליה בנעימים, ובסיכומו ניגשה אליה אחת התלמידות ואמרה ש"היה שיעור מגניב".

התחלה ברגל ימין, לכל הדעות.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.