כניסה

מנהיגים מגיל צעיר

היכן תוכלו למצוא מנהיגים צעירים מכיתות ד' וה' המסייעים לילדי גן מתקשים, תומכים בקשישים עריריים, מאתרים ליקויים בגני שעשועים ויוזמים איסוף תרומות לנזקקים? כל אלה נעשים בתכנית לפיתוח מנהיגות בקרב תלמידים מצטיינים הפועלת במספר בתי ספר יסודיים בארץ. התוכנית הייחודית מופעלת על ידי היחידה לקידום מצוינות בחינוך במרכז לתכנון לימודים הוראה והערכה, במכללה האקדמית בית ברל. התוכנית פועלת בשטח זו השנה השלישית, ועד עתה לקחו בה חלק כ- 200 תלמידים.

צעירים מצטיינים: נכס לאומי

מדינת ישראל עומדת בפני משימות מורכבות רבות בתחומי החברה, התרבות, הביטחון, המדע והטכנולוגיה. לפיכך, הפוטנציאל הטמון בצעירים מצטיינים הוא אחד הנכסים החשובים העומדים לרשותה. התכנית לפיתוח מנהיגות חושפת תלמידים צעירים בבתי ספר יסודיים למושגים בסיסיים מעולם המנהיגות, לסגנונות מנהיגות שונים, ולהבנת חשיבות התרומה  לקהילה כמנהיגים וכמונהגים.

תרומה לקהילה

בהמשך לדיונים בתכונות הדרושות למנהיג, מקבלים התלמידים הצעירים המשתתפים בתכנית הזדמנות לבחור תחום, שבו הם מעוניינים לתרום לקהילה על פי גילם וכפי יכולתם, וליישם את הידע והמיומנויות שרכשו. הפעילויות שיזמו התלמידים משלבות חוויה של עשייה ונתינה, וביניהן ניתן למצוא:
  • עזרה של תלמידת בית ספר לילדי גן, המתקשים בפעילויות של מוטוריקה עדינה: החזקת צבעים, לישת בצק, חיזוק מיומנויות גזירה.
  • תמיכה חברתית בקשישה ערירית - שתי תלמידות הופנו על ידי עובדת סוציאלית לקשישה בודדה. יחד השכילו התלמידות להנעים את זמנה של הקשישה, שוחחו איתה, אפו יחד עוגיות, ובילו שעות של הנאה במחיצתה.
  • איתור ליקויים בגני שעשועים ודיווח למועצה - שני תלמידים סיירו בין גני השעשועים באזור מגוריהם, והעבירו דיווח על הליקויים למועצה המקומית.
  • פעילות חברתית לילדים אתיופיים, המתגוררים בפנימייה - שני תלמידי כיתה ה העבירו משחקים ופעילויות חברתיות בפנימייה לילדים אתיופיים, ותרמו רבות לגיבוש החברתי בפנימייה.
  • טיפוח בית הספר - ארבעה תלמידים גייסו חומרים לצביעת בית הספר וטיפחו  את חזות בית הספר.
  • איסוף מוצרים לנזקקים – התלמידים אספו מוצרים, ודאגו להביאם למרכז "יד שנייה" למען נזקקים.

תלמידים ומורים משפיעים

המורים המובילים את התוכנית הינם בעלי יכולת השפעה,  נכונות ליזום ולהוביל שינויים חינוכיים חברתיים, וכמו כן בעלי יכולת גבוהה לשיתוף פעולה. התלמידים הלוקחים חלק בתוכנית  הינם בעלי יכולות מנהיגותיות גבוהות כמו היכולת לשיתוף פעולה, רגישות חברתית ויוזמה, תלמידים בעלי תכונות הנדרשות לשם הובלת שינוי והשפעה על סביבתם.

פרויקט מנהיגות צעירה כסיפור הצלחה

באירוע לציון תום הפרויקט באחד מן היישובים בהם מופעלת התוכנית, השתתפו גם בני המשפחות של ילדי הפרויקט - הורים ואחים. ההורים הביעו עניין רב בהמשכת הפרויקט שנה נוספת.

הן ההורים והן המורים ציינו את התרומה העצומה של הפרויקט לתלמידים. המורים ציינו הקשבה, שינויים בחשיבה ונקיטת יוזמות שונות בקרב התלמידים. במקביל, ציינו ההורים  שינויים בהתנהגותם של הילדים בבית ולקיחת אחריות בתחומים שבהם לא נהגו לעשות זאת קודם לכן. נוסף על כך מציינות רכזות הפרויקט את הצמיחה האישית שהיו עדות לה בקרב המורים מנחי הפרויקט.

מכיוון שהתכנית המיוחדת לפיתוח מנהיגות מוכתרת כהצלחה על ידי מורים, הורים ותלמידים גם יחד, יש לקוות שתוך זמן קצר יזכו צעירים רבים להתנסות בחוויה של מנהיגות צעירה.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*