כניסה

המסלול ללימודי חינוך מיוחד


ראש המסלול: ד"ר רינת מיכאל
rinat.michael@beitberl.ac.il


לימודי חינוך מיוחד מבוססים על תפיסת עולם חינוכית-הומניסטית הרואה ערך חינוכי בשונות בין לומדים, ואתגר בשילובם של תלמידים עם צרכים מיוחדים במסגרות חינוך רגילות. לימודי חינוך מיוחד מכשירים מורים וגננות מומחים ומנוסים בהוראה ובטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים הלומדים במסגרות חינוכיות שונות, החל משילוב בכיתות או גנים רגילים ועד בתי ספר או גנים לחינוך מיוחד. בוגרי המסלול ללימודי חינוך מיוחד יכולים להשתלב במגוון ערוצי פעילות, כמורים מומחים להוראה מתקנת בקריאה ובחשבון ללקויי למידה, כמורים מייעצים וכמורים המשלבים הוראה וחינוך במסגרות רגילות.
  

הלימודים במסלול לחינוך מיוחד נמשכים 4 שנים ומקנים תואר "בוגר בהוראה" (B.Ed.) ותעודת הוראה בחינוך מיוחד. כמו כן הלימודים מקנים תעודה בהוראה מותאמת בקריאה-כתיבה ובמתמטיקה.

תעודת הוראה בחינוך מיוחד - נתיבי לימודים

נתיב 

תעודה 
הכשרה להוראה בחינוך מיוחד לגילאי 6 -21

תעודת הוראה בחינוך מיוחד (בתי ספר של החינוך המיוחד, כיתות לחינוך מיוחד וכיתות משלבות במסגרות חינוך רגילות). כמו כן, תעודה בהוראה מותאמת בקריאה-כתיבה ובמתמטיקה.

הכשרה להוראה בחינוך מיוחד לגילאי 6 - 21  ולהוראה בבית ספר יסודי

תעודת הוראה בחינוך מיוחד וגם תעודת הוראה לבית ספר יסודי (כיתות א-ו). כמו כן, תעודה בהוראה מותאמת בקריאה-כתיבה ובמתמטיקה.

הכשרה להוראה בחינוך מיוחד לגילאי 6 - 21 ולהוראה בבית הספר העל-יסודי  

תעודת הוראה בחינוך מיוחד וגם תעודת הוראה לבית הספר העל-יסודי. כמו כן, תעודה בהוראה מותאמת בקריאה-כתיבה ובמתמטיקה.

הכשרה להוראה בחינוך מיוחד לגן (לידה עד גיל 6)

תעודת הוראה בגן רגיל וגם תעודת הוראה בגנים של החינוך המיוחד (גן משלב/מיוחד).

קורסים לדוגמה - תואר בחינוך מיוחד

לימודי חינוך מיוחד כוללים קורסים ייחודיים המכשירים את הסטודנטים לתפקידם כמורים ומחנכים בחינוך המיוחד. בין הקורסים: אסטרטגיות הוראה לתלמידים עם לקויות התפתחותיות, אסטרטגיות הוראה לתלמידים עם לקויות שמיעה ושפה, אסטרטגיות הוראה בגן המשלב, קשיים רגשיים חברתיים והתנהגותיים של תלמידים. תקצירי הקורסים >

לימודי חינוך מיוחד - התנסות מודרכת

במהלך הלימודים לחינוך מיוחד נחשפים הסטודנטים למגוון המסגרות והשירותים הניתנים על ידי מערכת החינוך המיוחד, ומתנסים בעבודה חינוכית טיפולית עם ילדים עם צרכים מיוחדים. זאת תוך יישום הדרגתי של הידע הנלמד בשיעורים. צוות של מדריכים פדגוגיים ומורים חונכים מלווה את ההתנסות. 

ההתנסות מתבצעת החל משנה א במשך יום בשבוע, וכן בשבועות מרוכזים במהלך השנה. תכנית ההתנסות ללימודי חינוך מיוחד בנויה כך שבמהלך שלוש שנות הלימודים ייחשפו הסטודנטים ויתנסו במגוון של מסגרות על פני הרצף החל ממסגרות רגילות, דרך מסגרות משלבות ועד למסגרות של חינוך מיוחד, על פי הפירוט הבא:

  • שנה א - התנסות בבתי ספר של חינוך מיוחד.
  • שנה ב - ההתנסות מוקדשת להוראת תלמידים עם לקויות למידה המשולבים בכיתות רגילות או בכיתות קטנות בבתי ספר יסודיים.
  • שנה ג - התנסות בתחום ההתמחות בחינוך מיוחד שבחר הסטודנט: לקויי למידה בבתי ספר על-יסודיים, לקויות התפתחותיות או לקויי שמיעה ושפה.

הכשרת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד

התכנית להכשרת אקדמאים במסגרת המסלול לחינוך המיוחד מכשירה אקדמאים להוראה ולטיפול בתלמידים עם צרכים מיוחדים הלומדים במסגרות של חינוך מיוחד או בכיתות קטנות (משולבות). התכנית משלבת לימודים עיוניים בחינוך מיוחד והתנסות במגוון מסגרות ובסדנאות לאיתור והוראה מותאמת בליקויי קריאה וחשבון. בשנת הלימודים השנייה בוחרים הסטודנטים באחת משלוש התמחויות: ליקויי שמיעה ושפה, לקויות התפתחותיות, ליקויי למידה בבתי ספר על-יסודיים.

 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.