כניסה
פרטי התקשרות
כתובת
שעות קבלה
טלפון
דואר אלקטרוני

STEM - תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי *


Science, Technology, Engineering, and Mathematics
​ראש התוכנית: ד"ר נוע רגוניס
noarag@beitberl.ac.il

ישראל היא מעצמת סטרטאפ, אך לא כולם מבינים כי מדובר בתחום שמבוסס על ידע בינתחומי ולא רק על מדעי המחשב. הדור הצעיר, בין אם יהפוך לדור הסטרטאפ הבא או ישתלב במקצועות אחרים, הופך להיות טכנולוגי ומולטידיסיפלינרי יותר ויותר בכל שנה… הרי בטח שמתם לב לכך בכיתותיכם.
אנחנו מאמינים שעלינו להיות צעד אחד קדימה ולהכשיר אנשי חינוך שיהיו רלוונטיים גם בעתיד, באמצעות תוכנית לימודים מהמובילות והחדשניות בעולם שכוללת שילוב של תחומי לימוד פורצי דרך.
אז מה זה בדיוק STEM? כדאי להמשיך לקרוא :)

נעים להכיר, תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי STEM

לפני הכל, חשוב להבין מה זה STEM.
המונח  STEM הוא ראשי תיבות של Science, Technology, Engineering and Mathematics – מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. הלמידה בתוכנית משלבת בין מקצועות שונים מתוך ההבנה שתחומים שנחשבו נפרדים בעבר, למעשה משלימים זה את זה בעידן הנוכחי.

תוכנית הלימודים בגישת STEM בינתחומי במכללה האקדמית בית ברל מפתחת אנשי חינוך (פורמלי ולא פורמלי) להיות בעלי ידע פדגוגי עדכני וחדשני לקידום למידה משמעותית בכל תוכניות הלימודים והפעילויות החינוכיות, ולהוביל יוזמות פורצות דרך. התוכנית משלבת בין תהליכי חשיבה ועשייה, תוך דגש על ניתוח ופתרון בעיות מנקודת מבט רב תחומית ובינתחומית המאפיינת אתגרים בעולם. יישום האינטגרטיביות בין תחומי הדעת נשען על תהליכים של תכן הנדסי (Designבשילוב טכנולוגיה, אליהם מתחברים הידע והשיטות של המדעים ושל המתמטיקה.
עיקר הלמידה מתבצעת בצוותים שפועלים יחד עם מומחים בתחומי STEM שונים. העבודה המשותפת מתקיימת בפיתוח פרויקטים הבאים לפתור בעיות מורכבות ואותנטיות מן העולם האמיתי בתהליך פיתוח של תוצר, ומדגישה את התלות בין הדיסציפלינות ואת השילוב שלהן. 

בוגרי תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי STEM יוצאים עם ארגז כלים שתורם לצמצום פערים חברתיים. מורים אלו יאפשרו לתלמידיהם לרכוש כלי חשיבה ויישום מתקדמים שיכשירו אותם לעולם רצוף התפתחויות טכנולוגיות, עולם המבוסס על מקצועות בין תחומיים, בו עובדים בצוות כדי להגיע לרעיונות חדשים ולהוביל יוזמות.
אנשי חינוך בוגרי תוכנית STEM מעניקים לדור הצעיר הכשרה עדכנית כדי להיות אזרחים עם מוכנות מקצועית ועיונית לקראת תעסוקה בחברה הישראלית ולהיות דור הסטרטאפ הבא.

למה ללמוד תואר שני בחינוך בינתחומי STEM דווקא במכללה האקדמית בית ברל?

STEM
 • תוכנית הלימודים היא היחידה בארץ המדגישה את היבטי הבינתחומיות ב-STEM.
 • בתוכנית מתקיימת למידה אישית וקבוצתית המיישמת חקר ועשייה בשילוב אקדמיה ותעשיה.
 • הסטודנטים מפתחים שני פרויקטים בגישת PBL. באחד מפתחים מוצר לטובת החברה והקהילה ובשני מפתחים מערך הוראה-למידה-הערכה ליישום במערכת החינוך.
 • הסטודנטים לומדים מגוון תחומים מתקדמים כגון: חשיבה חישובית, ביומימקרי (חדשנות במדע בהשראת הטבע), תהליכי תיכון עיצוב ופיתוח מבוססי חדשנות ויצירתיות ועוד.
 • הלמידה בתוכנית STEM במכללה האקדמית בית ברל משלבת מרחבים טכנולוגיים מתקדמים יחד עם מרחבים ירוקים שמאפשרים למידה משמעותית באווירה סטודנטיאלית נעימה, מטעינה ומעוררת השראה.
 • הלימודים מקנים תעודת תואר שני וגם תעודה של מוביל פדגוגיה בינתחומית.

האם תוכנית לימודי STEM יכולה להתאים לי?

הבוחרים בלימודי תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי STEM בבית ברל הם בדרך כלל:
 • אנשי חינוך בולטים בחשיבה ועשייה פורצת דרך, שחשוב להם לעורר עניין אצל תלמידיהם ולעסוק בפתרון בעיות הרלוונטיות לעולם.
 • כאלה שרוצים להוביל שינויים ולהנהיג למידה בינתחומית.
 • מורים שתחומי מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה תמיד סיקרנו אותם ורוצים לצלול לעולמות חדשים, לחקור ולחזור לכיתות כמורים בעלי תפיסה רחבה יותר של תחומי הדעת, מורים המובילים גישות הוראה ולמידה חדשות.
 • אנשי הייטק שמעוניינים לעשות הסבה מקצועית ולעצב את אנשי העתיד של ישראל.
ברמה המקצועית התוכנית מתאימה ל:
 • מורים בכל שכבות הגיל: יסודי, חטיבת ביניים ותיכון, שהם בוגרי תואר ראשון B.A./B.Sc./B.Eng./B.Ed./B.Tech./B.Des
  במקצועות STEM תחומיים ובינתחומיים כמו: ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, חקלאות, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, מדעי כדור הארץ, מדעי הסביבה, מתמטיקה, מדעי המחשב, הנדסת תוכנה, הנדסת חשמל, הנדסה רפואית, ביואינפורמטיקה, אדריכלות, עיצוב תעשייתי, מדעי הרפואה, מדעי המוח, ביוטכנולוגיה.

איך לימודי STEM מקדמים אותי בחיים האמיתיים?

בעולם שלא מפסיק להתקדם, תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי STEM שומר את אנשי החינוך מעודכנים ורלוונטיים לבתי הספר ולתלמידיהם גם בעתיד. בוגרי התוכנית הופכים להיות יזמים חינוכיים ומובילי חדשנות בסביבות החינוכיות.

יש מלגות או מענקים?

 • מורים יכולים לקבל השתתפות כמעט מלאה בשכר הלימוד ממשרד החינוך ומארגוני המורים.
 • בשנת הלימודית תשפ"ג תינתן מלגת לימודים של כ- 3,000 ₪.

איך נראית תוכנית לימודי STEM ביומיום?

 • התוכנית אורכת שנתיים, יום לימודים אחד בשבוע. 
 • הלימודים מתקיימים בימי שני, חלקם בקמפוס וחלקם בלמידה מרחוק סינכרונית ב ZOOM (מתוכנן שילוב שבוע-שבוע).

נשמע טוב… מה תנאי הקבלה?

 אגב, מי המרצים והמרצות שהולכים ללוות אותי?

​סגל המרצים הוא סגל בכיר עם רקע וניסיון בעבודה במחקר, בתעשייה, באקדמיה, ובהובלת תוכניות חינוכיות פורצות דרך. הסגל מביא להוראה התמחות בתחומי דעת מגוונים של STEM. ההוראה בכל הקורסים היא הוראה בקו (co-teaching), כלומר הוראה של צוות מרצים, במטרה להביא את הידע השונה של המרצים ואת נקודות המבט העשירות ולהדגים אופן הוראה הניתן ליישום גם במערכות החינוך.
 • אורית אדר בכר – אמנית יוצרת המציגה עבודותיה בתערוכות ומרצה במדרשה – הפקולטה לאמנויות. מתמחה בפיתוח יצירתיות.
 • פרופ' דוד אילוז – ראש היחידה למדעים במכללה. מרצה וחוקר, אקולוג וביולוג ימי.
 • ד"ר תום ביאליק – מרצה וחוקר בתחום החינוך המדעי, מתמקד בשילוב כלים טכנולוגיים חדשניים בהוראה בכללם פיתוח מודלים. 
 • פרופ' דפנה גולדמן – מרצה וחוקרת, מומחית לחינוך סביבתי, חברת ועדת המקצוע במשרד החינוך ללימודי סביבה.
 • ד"ר אסנת דגן – מרצה וחוקרת המתמחה בחינוך הטכנולוגי ובחדשנות בתהליכי למידה והוראה.
 • ד"ר תילי וגנר – ראש תוכנית ההכשרה 'מהי-טק להוראה', מומחית בתכנון לימודים וברפורמות בחינוך המדעי.
 • ד"ר דליה עמנואל – ראש היחידה 'פורשים כנף' לתמיכה במורה המתחיל. מומחית בתכנון לימודים והערכה.
 • פרופ' אביבה קליגר – ראש תוכניות התואר השני מ.טיץ. מרצה וחוקרת בתחומי הוראת המדעים.
 • ד"ר נוע רגוניס – ראש התוכנית 'חינוך בינתחומי STEM'. מרצה וחוקרת בתחום הוראת מדעי המחשב, חשיבה חישובית וחינוך בינתחומי STEM.

 מה הסטודנטים והסטודנטיות חושבים?

​תאיר שטרן:
"מפגש מרתק בין אנשי חינוך מרקע שונה עם ניסיון מקצועי עשיר ותפיסות פדגוגיות מגוונות. התחושה הפנימית לכך שנדרש שינוי בחינוך מקבלת העמקה וגיבוי מחקרי וצוות המרצות מעניק כלים ליישום פרקטי של הידע בשטח.“
דפנה שרון זמסקי:
"הלמידה לתואר השני בלימודי חינוך בינתחומי STEM פתחה בפני עולם חדש ועדכני, עולם שבו החינוך מתנהל במגוון תחומים במקביל בדומה לעולם העסקי המקצועי."
נאשף עאזם יסמין:
"כבר במהלך הלימודים בתוכנית, אני מצליחה לשלב בכיתות שלי תכנים, ידע והבנה של מושגים ושל תהליכים הנדרשים בתהליכי פתרון בעיות וקבלת החלטות."
אלעד שוקרון:
"התוכנית לתואר שני בחינוך בינתחומי STEM היא בדיוק מה שחיפשתי כדי להתקדם בחינוך הטכנולוגי, וכדי לפתח ידע ביחס לפדגוגיות חדשניות המשלבות מספר תחומי דעת עם דגש על מיומנויות התלמיד ולא רק על תכני הלימוד."

*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

 
 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*