כניסה

היסטוריה, מורשת ותרבות

התכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית יוזמת ומארגנת את המסע לפולין בעידוד ובחסות פרופ' תמר אריאב נשיאת המכללה, בשיתוף עם דקאן הסטודנטים ואגודת הסטודנטים. לשכת הנשיאה, דקאן הסטודנטים וועידת התביעות מממנים מחצית מעלות הנסיעה לכל סטודנט. 

אחראית המסע היא ד"ר בתיה ברוטין, ראש התכנית ללימודי השואה והחברה הישראלית, דקאן הסטודנטים משמש מלווה נוסף, וסטודנט מייצגים את אגודת הסטודנטים.

משך המסע שמונה ימים ומשתתפים בו סטודנטים מבית ספר לחינוך, מהפקולטה לאמנויות – המדרשה, מהמכון האקדמי להכשרת מורים ערבים ומבית הספר לחברה ולממשל.

הסטודנטים משתתפים במפגשי הכנה לקראת הנסיעה הכוללים רכישת תכנים מחד גיסא וגיבוש קבוצתי מאידך גיסא. המשתתפים מקבלים יומן מסע לכתיבת רשמים ולאיסוף החומרים שניתנים וכן חולצות מסע למעמד הטקסים.

במהלך המסע בפולין אנו עוסקים בחיים – החיים היהודיים לפני השואה, במהלכה ואחריה. אנו מבקרים באתרים הקשורים לקורות יהודי פולין, שרידי חיי הרוח והתרבות היהודיים שהתקיימו בפולין, הפזורים ברחבי המדינה בבתי הקברות, בבתי הכנסת הפעילים והנטושים כאחד. אנו פוקדים אתרים הקשורים לתקופת השואה וזיכרונה: אתרי רצח והשמדה בהם עמדנו על מהותם ותפקידם בתהליך "הפתרון הסופי"; אתרי הנצחה ואנדרטות לזכר השואה דרכם אנו לומדים על האופן שבו מדינת פולין זוכרת את אירועי השואה וקרבנותיה היהודים והלא יהודים. אנו שוזרים בביקורנו אתרים החושפים מעט מן ההיסטוריה, התרבות והחברה הפולנים.

תפקידנו המרכזי במסע לפולין הוא להביא למודעות כל המשתתפים את ייחודה של השואה. השואה שהמיטה גרמניה הנאצית על העם היהודי הייתה האסון הקשה ביותר שפקד את העם היהודי במשך כל הדורות, בעיקר מבחינת מספר הקורבנות. שליש מן העם נרצח ועוד רבים נפגעו בגופם ובנפשם. אולם לא רק מספר הקורבנות קובע את האופי המיוחד של השואה, אלא העובדה המחרידה שגרמניה הנאצית נציבה לעצמה מטרה לחסל את כל היהודים באשר הם.

בנוסף, נסיעה משותפת של יהודים וערבים למקום טעון כל כך מזמנת למשתתפים הזדמנות מיוחדת לדו-שיח בנושאים אנושיים וערכיים, וליישום ערכים כגון אורך רוח, סבלנות וסובלנות, כבוד הדדי והערכה בין המשתתפים, כבוד למקום ולנושא, שיתוף פעולה, תמיכה הדדית וכן השתתפות פעילה ותורמת.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*