כניסה

תואר שני M.Ed בקידום נוער בסיכון ובמצוקה


ראש התכנית: ד"ר ליאת יכניץ
liat.yakhnich@beitberl.ac.il

תקופת ההתבגרות הינה צומת משמעותי: מצד אחד היא מביאה הזדמנויות רבות לצמיחה אך במקביל, מאופיינת בקשיים רגשיים העלולים להוביל להתנהגויות סיכון שונות. הדבר שמתבגרים הכי זקוקים לו בצומת הזה, הוא דמות מבוגר מקצועית ומיטיבה שתהיה שם עבורם, דמות שלא רק מבינה את הקשיים איתם הם מתמודדים, אלא גם יודעת כיצד לעזור להם להתגבר עליהם, להימנע מהתנהגויות סיכון ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם. אם היית רוצה להיות הדמות הזו עבורם, להתמחות בקידום נוער ולהוביל עשייה חינוכית-טיפולית משמעותית ברמה המערכתית והמדינית – זו התכנית עבורך.

נעים להכיר, תואר שני M.Ed בקידום נוער בסיכון ובמצוקה

גם אתם הייתם פעם מתבגרים ואתם ודאי זוכרים: התקופה של גיל ההתבגרות מביאה עימה קשיים רגשיים והתנהגותיים רבים. האתגרים הללו מתעצמים במיוחד בתקופתנו, המאופיינת בהשפעות השליליות של האינטרנט והרשתות החברתיות על המתבגרים מחד ובהיחלשות הסמכות ההורית מנגד. לאור האתגרים הללו בולט המחסור בשטח באנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם נוער ככלל, ונוער בסיכון בפרט. חוסר היכולת של המערכת לזהות את מצבי הסיכון בשלביהם הראשונים ולתת להם מענה מביא לכך שיותר ויותר מתבגרים נושרים ממערכת החינוך או "נופלים בין הכיסאות". כדי לשנות את המציאות הזו הוקמה התכנית לקידום נוער בסיכון ובמצוקה במכללה האקדמית בית ברל. 

התכנית הייחודית הינה הראשונה מסוגה בישראל להכשרת אנשי מקצוע מומחים בתחום של נוער בסיכון ובמצוקה. הבוגרים שלנו משנים את המציאות של בני ובנות נוער וצעירים ועוסקים בעשייה חינוכית-טיפולית על בסיס יומיומי, הן באמצעות עבודה ישירה עם הנוער והן באמצעות ניהול והובלת צוותים חינוכיים בשטח. התכנית מקנה לסטודנטים את הכלים המתקדמים ביותר לזיהוי מוקדם של "נורות אדומות" לצד כלים לגיבוש ויישום פתרונות רגשיים, חברתיים ולימודיים מותאמים, לגישור בין המתבגר ומשפחתו לבין המערכת ולהובלת תהליכים חינוכיים-טיפוליים ברמה המערכתית והמדינית. ההכשרה כוללת לימודים עיוניים מקיפים אודות מאפייני ההתפתחות של גיל ההתבגרות, סימני מצוקה ופוסט-טראומה, פיתוח והובלת צוותים בעבודה עם הורים, ניהול מקרה בעבודה עם נוער, עיצוב ובחירת מטרות חינוכיות בקידום נוער, היבטים רב-תרבותיים בעבודה עם נוער במצוקה, פיתוח חשיבה ביקורתית ויצירתית, סדנאות בתחומי ניהול והדרכת עובדים ועוד. 

למה ללמוד תואר שני M.Ed בקידום נוער בסיכון ובמצוקה דווקא במכללה האקדמית בית ברל?

 • התכנית הינה היחידה מסוגה בארץ ומעניקה מסגרת אקדמית ייחודית ומקיפה להתמחות בתחום. 
 • התכנית משלבת לימודים עיוניים מרתקים מדיסציפלינות מגוונות כגון מדיניות חברתית, מנהיגות, ניהול צוות, הדרכה, הנחיה מקצועית ומחקר. 
 • התכנית מעניקה את הידע והכלים העדכניים והמקיפים ביותר לקידום נוער וצעירים במצבי סיכון, הדרה וניתוק.
 • הלימודים פורצים את גבולות הכיתה וכוללים סדנאות חוויתיות, ימי עיון וסיורים מעשירים במסגרות נוער מגוונות.
 • סגל ההוראה בתכנית כולל מרצים מנוסים בעלי ידע אקדמי רב לצד ניסיון מעשי עשיר בכל תחומי העבודה עם נוער בסיכון.

האם לימודי קידום נוער בסיכון ובמצוקה יכולים להתאים לי?

אנשים שלומדים תואר שני בקידום נוער בסיכון ובמצוקה במכללה האקדמית בית ברל הם בדרך כלל:
 • אנשים הדוגלים באחריות חברתית ויש להם תשוקה לעשייה חברתית משמעותית.
 •  אנשים השואפים לשפר את האופן שבו החברה מתייחסת לנוער בסיכון ופועלים להגדיל את המשאבים המוקצים לטיפול בהם. 
 • אנשים הרוצים לשלב בעיסוקם החינוכי-טיפולי את הידע והכלים העדכניים ביותר בתחום.
ברמה המקצועית התכנית מתאימה ל:
 • בוגרי תואר ראשון בחינוך, עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה, מדעי החברה וההתנהגות, משאבי אנוש ועוד, המעוניינים להרחיב את הידע המקצועי שלהם ולהתקדם לתפקידים בכירים כמנחים, מדריכים מקצועיים, מנהלים ומעצבי מדיניות.
 • אנשי מקצוע העוסקים בתחום החינוך והטיפול עם נוער בסיכון ורוצים להתפתח מקצועית ולהתקדם לתפקידי הדרכה, ניהול והובלת פרויקטים במסגרות מגוונות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי.
 • בוגרי תארים אחרים כמו משפטים, מדעים, מנהל עסקים ועוד, השואפים לקריירה משמעותית, מספקת ובעלת שליחות חברתית בתחום הנוער בסיכון.

איך לימודי קידום נוער בסיכון ובמצוקה מקדמים אותי בחיים האמיתיים?

גופים העובדים עם בני נוער זקוקים כיום, יותר מאי פעם, לאנשי מקצוע בעלי ידע אקדמי ומעשי מעמיק בתחום העבודה עם מתבגרים. לצד התפתחות אישית ומקצועית מתמדת, התכנית מאפשרת לבוגרים להבטיח לעצמם אופק מקצועי, להשתלב בתפקידי מפתח במסגרות הרלוונטיות ולהתקדם לתפקידי ניהול, הדרכה והובלת מדיניות בכל הנוגע לעבודה עם מתבגרים בישראל. הבוגרים שלנו מובילים עשייה חינוכית-טיפולית במסגרות הבאות: בתי ספר, פנימיות, שירות בתי הסוהר, בתים חמים, תנועות נוער, משטרה, מעונות חסות הנוער, בתים חמים, מתנ"סים, הוסטלים למתמודדי נפש, מחלקות במערכת הבריאות, החינוך והרווחה ועוד.

איך נראית תכנית הלימודים ביומיום?

הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע (ימי רביעי) משעות הבוקר עד אחר הצהריים במשך שנתיים.
התכנית משלבת בין לימודים פרונטליים ללמידה בזום כך שהסטודנטים נהנים מגמישות מירבית.

מי המרצים והמרצות שעומדים ללוות אותי?

מרצי התכנית הם אנשי אקדמיה מובילים במחקר ובעשייה מקצועית במסגרות חינוכיות-טיפוליות ציבוריות ופרטיות, ובעמותות מגזר שלישי. לסגל התכנית >

מה הבוגרים.ות חושבים.ות?

 • אסנת חובב - רכזת חינוכית לקידום צעירים עם מש"ה, בוגרת תואר שני בהצטיינות בקידום נוער בסיכון ובמצוקה, 2020. במכללה האקדמית בית ברל זכיתי לראשונה בחוויה לימודית יוצאת דופן. תכנית עשירה בתכנים, יחס אישי ומפגש פורה  עם עמיתים, הכל באווירה פסטורלית. הלימודים היוו נקודת מפנה עבורי ופתחו בפניי מגוון רחב של תפקידים. הידע והכלים אותם רכשתי משמשים אותי בעבודתי בשטח. 
 • צוריה לקס - מרכזת את תכניות ההשכלה בעמותת "אור שלום", בוגרת תואר שני בקידום נוער בסיכון ובמצוקה, 2018. הלימודים בתכנית תרמו רבות להתפתחות המקצועית והאישית שלי. מודה לצוות המסלול וממליצה למי שעולמות אלה קרובים אליו להצטרף.  
 • לנא גבארה - מורה מקצועית לשפה בבית ספר יסודי, בוגרת תואר שני בקידום נוער בסיכון במצוקה, 2021. חוויית למידה משמעותית, מאתגרת ומלמדת באווירה נעימה ותומכת. נחשפתי למגוון רחב ומגוון של מושגים, שיטות ותיאוריות, דבר שסייע לי להתפתח ולהעמיק במקצוע שלי. בנוסף רכשתי ידע, נתונים, וניסיון עשיר אשר עוזרים לי בהתמודדות עם דילמות וסוגיות מהשטח, דרכי טיפול ותגובות להתנהגויות שונות במסגרת עבודתי.
 • ג'נה אלבז - מנכ"לית עמותת "החלק שלי בפאזל" (עמותה שמשלבת נוער בסיכון ונוער עם צרכים מיוחדים) וראש מכינת "ביחד" (מכינה קדם שירותית שמשלבת נערים מאותן האוכלוסיות), בוגרת תואר שני בקידום נוער בסיכון במצוקה. הרגשתי שסגל המרצים הבין שמגיעים סטודנטים אשר משלבים עבודה/חיי משפחה והצליחו להתאים את תכנית הלימודים/מבחנים/עבודות להבנה זו. אהבתי מאוד שבשנה ב' היו לא רק לימודים פרונטליים אלא גם סדנאות בקבוצה קטנה, זה נתן לנו את האפשרות להכיר את מה שחברינו לכיתה עושים בחיי היומיום ולדון לעומק בסוגיות חינוכיות וניהוליות שונות. 
 • נעמי לונדון - מלמדת במכינות קדם צבאיות ומנחה קבוצות של צעירים בשנת שירות, בוגרת תואר שני בקידום נוער בסיכון במצוקה, 2021. חוויית הלימודים הייתה חיובית ומעשירה. תכנית הלימודים מגוונת, מעמיקה ומעניינת והלימודים העניקו בו זמנית תחושה של התמקדות ושל הרחבת מבט. צוות התכנית מורכב ממרצים ואנשי מנהלה אנושיים, קשובים, בעלי ניסיון וידע רב.

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*