כניסה

אושר קרני

אושר קרני


שמי אושר, בן 57, אבא ל- 2 בנות מתבגרות, תושב כפר סבא.
לפני  9 שנים החלטתי (לראשונה בחיי) להיות סטודנט מן המניין, ולממש חלום ארוך שנים. 
רקע עלי - בגלל שהיו לי בעיות קשב וריכוז, ציוני נעו בין בלתי מספיק לכמעט טוב. למדתי בקושי עד כיתה ט', וכשהחברי הלכו לתיכונים עיוניים נאלצתי לצאת לעבוד, בשל המצב הכלכלי בבית.
שנים רבות הלכתי עם תחושת החמצה שלא למדתי, והיו גם מורים שדאגו לומר לי שאני לא אצליח. בתוך תוכי ידעתי שאני לא טיפש, אבל לא הייתה לי את הפריבילגיה שאמורה להיות טריוויאלית לכל נער/ה בישראל שרוצה ללמוד. 

לפני גיל 15 מרדתי ועזבתי את הלימודים, ואז הכרתי את האלכוהול והסמים שהיו מעין תרופת הרגעה. הם נתנו לי סוג של בטחון עצמי, אשלייתי,  שאפשר לי לדבר בביטחון ולהרגיש "גדול".

בצבא שירתתי כחייל קרבי חצי שירות (בנח"ל), ואז חזרתי מסטול לגמרי מחופשת סוף שבוע בבית, ובגלל התנהגות זו הורידו לי פרופיל. זה היה בתקופת מלחמת לבנון ה-1, ושוב פעם הרסתי לעצמי. 
שנים הלכתי עם תחושת החמצה ובושה קשה כשחבריי, בני מחזור והגרעין שלי, נשארו להיות לוחמים ואני שוב לוזר. 
בגיל 22, הלכתי ללמוד גננות, כדי שתהיה  לי תעודה, ושם הכרתי לראשונה את ההרואין. 
זה התחיל מסקרנות. ההרואין נתן לי תחושה של שקט - שקט שלא היה לי לפני, מצאתי סם הרגעה לחוסר איזון, לכאב, לאשמה ולבושה שחוויתי בחיי. תוך כדי השימוש בסמים בניתי עסק לגינון, הצלחתי מאוד, ואז שוב פעם הסמים הכניעו אותי, הסתבכתי בחובות והפסדתי את העסק שלי.  
מגיל 25-26, כבר הייתי בהתדרדרות קשה, מעצרים ומאסרים קצרים על שימוש בסמים. 
בגיל 31 נשפטתי לשנתיים ושם מצאתי מנוחה מהסבל. עברתי תהליך גמילה, שיקום, קבוצות תמיכה, ונחשפתי לתוכנית 12 צעדים.
אחרי שהשתחררתי חזרתי לעבוד בגינון, המשכתי ללכת לקבוצות תמיכה ועשיתי שרות בכלא. הכרתי את מי שתהיה אשתי ונולדו לנו שתי בנות מדהימות. לכאורה התחברתי לחברה הנורמטיבית, בניתי עסק בינלאומי מצליח, ואז שכחתי שאני מכור שזקוק לעזרה, ולאט ולאט התחלתי שוב להסתבך. התגרשתי, התמכרתי לעבודה, ממון, יוקרה ונשים - המכור שבי וההרס העצמי נמשך גם כאשר לא השתמשתי בסמים. החוויה של ההרס העצמי באת לידי ביטוי בגירושין, בעסק שקרס ובפשיטת רגל נוספת, במצבים רגשיים קיצוניים, כעסים ודיכאונות. 

ואז קרה נס נוסף בחיי - לפני 12 שנים חזרתי לטיפול ולקבוצות התמיכה. למעשה התחלתי מחדש, הסכמתי לעשות כל מה שמציעים לי בתוכנית וחזרתי לעשות שרות בקבוצות N.A ובבתי הסוהר. בהמלצת המטפלת שלי התחלתי תהליכים של למידה, והשלמתי חלק מהבגרויות. התאהבתי בלימודים, ראיתי שאני כן יכול. המשכתי ללמוד ברשות למלחמה בסמים, ועשיתי את קורס 12 הצעדים - שם קיבלתי החלטה להיפטר מהתמכרותי הקשה לניקוטין.
למדתי שנה בשלוחה של אוניברסיטת אריאל בשילוב עם הרשות למלחמה בסמים, קורס של מניעה של סמים ואלכוהול לבני נוער. בעקבות ההצלחה ביקשתי להגשים חלום ישן ושיהיה לי תואר אוניברסיטאי - מה שלא עשיתי כל השנים. 
לשמחתי התקבלתי למסלול שמשלב לימודי קרימינולוגיה ומדעי החברה והרוח בבית ברל. 
התחלתי את לימודיי כאדם שבא עם דימוי עצמי מאוד נמוך ועם קולות של "אתה לא יכול", "אתה לא תצליח", "לא יצא ממך כלום", "שמענו עליך" וכדומה.
המכללה האקדמית בית ברל הכירה בי כלקוי למידה, עם הפרעות קשב וריכוז ללא שיפוט, תוך מתן תמיכה שהעצימה אותי והאמינה בי גם כאשר לא האמנתי בעצמי. היו הרבה אנשים שעטפו אותי ואמרו לי שאני יכול, היו מנחים שלא ויתרו לי והתעקשו להגיד לי שאני יכול, ושאצליח לעבור את הבחינות. 
כאן המקום לומר תודה ענקית מעומק ליבי לכל אותם אנשים שהאמינו ותמכו בי, היו רבים כאלה, ולצערי לא אפרט, כדי לא לפגוע אם חלילה אשכח מישהו. 
אני חייב לומר שקיבלתי סיוע רב מהיחידה לליקויי למידה, הייתה לי מנחה שליוותה אותי בלימודים ולימדה אותי, כיצד לעשות עבודות, לתכנן ולארגן את הזמנים, ולקרוא מאמרים. הייתי כל כך צמא לידע שהייתי מוכן לעשות הכול. אני חייב לציין שבהתחלה הייתי יושב מתוסכל מול החומר, לא יודע מה לעשות עם זה, היית קורא שורה ומתעייף. לקרוא או להקליד דף במחשב היה לוקח לי יום שלם והייתי מוצא את עצמי יושב מתוסכל מול המחשב על סף דמעות כאשר אני לא מצליח להבין מה כתוב. 
כלקוי למידה ועם בעיות קשב וריכוז, דיסלקציה, בעיות רגשיות, אימפולסיביות ועוד, למדתי לפתח מנגנוני פיצוי, כגון: הקלטת הרצאות ושמיעתן תוך כדי צעידה, נוכחות בכל השיעורים (אפשר לספור על יד אחת את כל החיסורים שלי), למידה עם חבר או חברה, והבנה כי עלי להשקיע יותר מאחרים ולא לוותר. 
לעולם לא אשכח את אילן מהיחידה לליקויי למידה בבית ברל שאמר לי - "אתה לא אשם, זו בעיית הקשב והריכוז שלך".  

במקביל התחלתי לימודי פסיכותרפיה ממוקדת התמכרות במכללת טאותרפיה (שלוש שנים), ובעקבות גמילתי מההתמכרות לסיגריות, הבנתי שאני רוצה לעזור לאחרים להפסיק לעשן. 
לאחר התעקשות של שנתיים התקבלתי ללימודי הנחיית קבוצות לגמילה מעישון בשלוחה של הטכניון (תודה מיוחדת לדר' רחל דהן) שהסכימה לקבל אותי דווקא בזכות העבר שלי.

התמכרתי גם ללימודים. הספקתי לסיים לימודי הנחיית קבוצות (מסלול של שנתיים) בבית ברל, למדתי שנה תנועה טיפולית בווינגייט ,שנה וחצי הנחיית קבוצות ממוקדת התמכרויות וטראומה במכללת טאותרפיה, גישור בלשכת עורכי הדין בת"א וכל זאת בזכות התמיכה הרבה שקיבלתי מאנשים טובים שפגשתי בדרך והאמינו בי. 
תודה על הזכות לצאת למסע לפולין עם סטודנטים מבית ברל. לא אשכח את המסע הזה לעולם.
בזכות זה זכיתי להתנדב עם ניצולי שואה בפרויקט זכור ושמור.
במסגרת היותי סטודנט, ומפאת מצבי הכלכלי (הגעתי ללימודים בעיצומו של תהליך פשיטת רגל כלכלית) קבלתי מלגות סיוע כלכלי – זה היה ממש גלגל הצלה, 
אני אסיר תודה על כך, כי יתכן שללא העזרה הזו לא הייתי יכול לממש את לימודי.
פרויקט פר"ח - אני מודה לאלוהים שהפגיש אותי עם הדבר הזה, שנקרא פרויקט פר"ח, ובמיוחד לרכזת שלי מורן. הגעתי חסר ביטחון, וראיתי סטודנטים צעירים, שאני בגיל הוריהם. 
לא שפטו אותי על העבר שלי, נהפוך הוא, הדריכו אותי כיצד למנף את העבר שלי וצורפתי לפרויקט של ילדי אסירים, ובדרך זו גם סגרתי מעגלים עם העבר שלי, וחנכתי  3 ילדים שהוריהם בבית סוהר. 
כמיטב יכולתי עזרתי להם מבחינה חברתית, בלימודים, עשינו פעילויות מעניינות ובעצם הייתי עבורם המבוגר האחראי שחסר להם. תהליך זה היה מאוד מיוחד עבורי ובו זכיתי בחונך פרח מצטיין ארצי (נבחרים 12 סטודנטים בלבד מתוך עשרות אלפים שפעלו).

לסיום, אני מודה למכללה האקדמית בית ברל על שקיבלה אותי לפרויקט של הרשות למלחמה בסמים והיו סבלניים איתי, תמכו בי כלכלית במלגות, הנחות, וגם מלגות חב"ד בקמפוס.

היום אני פסיכותרפיסט ומגשר בעל קליניקה פרטית, מטפל ומלווה תהליכי החלמה לכל סוגי ההתמכרויות, כולל משברי חיים והתערבויות משפחתיות. מנחה קבוצות פסיכודינמיות וסדנאות 12 צעדים במכללת טאותרפיה, יועץ בכיר של משרד הבריאות לתחלואה כפולה וגמילה מעישון ומעביר הרצאות על סיפור חיי והתמכרויות.

שוב תודה למכללה האקדמית בית ברל ולכל האנשים הנפלאים שעזרו לי בדרך. בזכותכם אני אדם שחי חיים מלאים ושמח בחיי.  

בברכה 
קרני אושר | 050-3604174 | osher63@012.net.il

 
 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*