כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > מרכזים ויחידות > המרכז ללימודי חברה וקהילה > כתבות > ממשלה בורחת מבשורה – ד"ר אורי ארבל-גנץ במלאת שנה לאסון השריפה בכרמל

ממשלה בורחת מבשורה – ד"ר אורי ארבל-גנץ במלאת שנה לאסון השריפה בכרמל

החודש מלאו 365 ימים לאירוע הקשה בכרמל. הרבה מילים נכתבו מאז על שהיה ולא היה, על שצריך היה להיות ולא היה, על מי עשה ומי שלא. הרבה משפטים פירטה הממשלה בנוגע למטוסי-על שיירכשו, לתקני-כבאים שיגיעו ולשינויים ארגוניים שאוטוטו ייושמו. רק את העיקר שכחו: לשאת באחריות.

נהפוך הוא, כל הממשלה ביחד וכל אחד משריה בנפרד עשו כל שביכולתם להעביר את האחריות הלאה ובלבד שלא תישאר בידיהם. שר הפנים מיהר לכוון אל התקציבים שלא הגיעו משר האוצר; ושר האוצר התייסר באיומים שהילך עליו שר הביטחון בסירובו לכל קיצוץ במשרדו; ושר הביטחון לא התבלבל והפנה את האצבע אל... בעצם הוא פשוט הזכיר לנו שאינו מתעניין כלל במי מאיתנו.

וראש הממשלה כדרכו שותק ומתלבט, מתלבט ושותק.

האחריות נותרה יתומה על הכביש המהיר שבין הציבור לבין ממשלתו, כסרח-עודף שכולם נזהרים לא לדרוך, חס וחלילה שלא תידבק לאיזו נעל מיניסטריאלית.

ונדמה כי נותר לנו רק מבקר המדינה. שחוקר ובודק ואוסף ומסכם ובקרוב יביא עלינו את דו"חו הנוקב. והממשלה, עקבית בהתנהלותה, מייחלת לכל עיכוב שיידחה בעוד יום, ואולי בעוד יומיים, את מסקנותיו הקשות. ממשלה בורחת מבשורה.

ואוי לה לממשלה במדינה דמוקרטית הבורחת מבשורת האחריות.

ואוי לנו, הציבור, שדו"ח המבקר נותר לנו כמעוז אחרון של תקווה, כדגל אחרון להיאחז בו אל מול אזלת ידם של המופקדים מטעמנו על עצמנו, על בטיחות חיינו, על רווחתנו ושלומינו. שהרי אחריות ציבורית אינה מוצר מדף שברצותם ירכשו לעצמם וברצותם יותירו במלאי. היא אינה נתונה לבחירתם. היא אינה נגמרת. אחריותם הציבורית של שר הפנים, של שר האוצר, של ראש הממשלה ושל שר הביטחון היא חלק בלתי נפרד מהתפקידים הרמים בהם הם נושאים. וככל שרם תפקידם – רמה עוד יותר אחריותם. תגובתו הילדותית של שר הפנים בחודש אוגוסט האחרון להדלפות ממצאיו של מבקר המדינה – "מה אתם מצפים, שאקח כבאית ואנהג בה בעצמי?" –בזויה מתגובתם של זקני העיר למראה גופת העגלה הערופה: "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו", שהרי לזקני העיר ההיא לא היה מוסר השכל קודם בעוד ששר הפנים התחנך על רגלי הפרשה ולקחיהַ.

דו"ח מבקר המדינה חשוב היום מעין כמותו כמובן במישור האישי כדי להציג בפני משפחות הנספים את תמונת המחדל האמינה ביותר ממנה ילמדו מדוע איבדו את יקיריהם. אולם במישור הציבורי דו"ח המבקר חשוב כיוון שאם אכן יהיה נוקב וממוקד כלפי שר זה או אחר הרי שאולי יהיה בכך שיעור חינוכי חשוב לבכירי אלה המתיימרים להיקרא מנהיגנו: ככל שתימלטו מהבשורה כך היא תרדוף אתכם בכל אשר תעשו; ככל שתעוותו פניה – כך תגדילו את קלונכם; ככל שתהדפו אותה אל עמיתיכם – כך תאבדו את היקר מכל, הוא אמון הציבור בכם. והפעם לא תוכלו לטעון כי מאבקים אידיאולוגים הכפישו את שמכם, לא תוכלו לרחוץ בניקיון תמימותכם, לא תוכלו להתכסות באחריות המשותפת. על החלטות שגויות, אפילו כאלה שהביאו למותם של אחרים, ידע הציבור למחול בעבר ככל שהטעויות נעשו בתום לב וזה ששגה בהן לא התעלם מאחריותו.

אתם נכשלתם במבחן החשוב מכולם: מבחן הדוגמה האישית, הוא מבחן המנהיגות האמיתי. אבוי לכם שצריכים הייתם להמתין לבשורתו של המבקר.

טוב היה לו לפני 362 ימים הייתם נושאים באחריותכם הציבורית כדברי מגילת איכה: "יֵשב בדד ויידום כי נטל עליו".

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*