כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > מרכזים ויחידות > המרכז ללימודי חברה וקהילה > כתבות > ידע אקדמי ככלי להעצמה אישית, מקצועית וארגונית במגמה למינהל ומדיניות ציבורית

ידע אקדמי ככלי להעצמה אישית, מקצועית וארגונית במגמה למינהל ומדיניות ציבורית

ד"ר שנקר-שרק, בעלת תואר שלישי במדע המדינה מאוניברסיטת תל-אביב, תוביל החל משנה זו את המגמה למינהל ומדיניות ציבורית בבית הספר לחברה ולממשל. ד"ר שנקר-שרק לימדה באוניברסיטאות שונות בארץ, בין היתר בתכניות ייחודיות של זרועות הביטחון ובמשרדי ממשלה. המחקרים שלה עוסקים בניהול במגזר הציבורי (ניהול ציבורי חדש, ניהול משאבי אנוש במגזר הציבורי, שלטון מקומי, והליכי מיקוח ומשא-ומתן) ובמדיניות ציבורית בישראל (בתחומי החינוך, הרווחה הציבורית ומגדר), ועל מחקרה "נשים קטנות - המירוץ לצמרת של הנשים בפוליטיקה הישראלית", היא זכתה בפרס האגודה הישראלית לבעיות פרלמנטריזם לשנת תשנ"א.


מהי, לתפיסתך, חשיבותה של המגמה למינהל ומדיניות ציבורית?

המגזר הציבורי במאה ה-21 נאלץ להתמודד עם שינויים טכנולוגיים מהירים, משברים פיסקאליים, איומים ביטחוניים, פרשיות שחיתות, צורך גובר להגן על משאבי הטבע והסביבה, וציבור שרוצה ממשלות שיישאו באחריות ויהיו רגישות לרחשיו ולצרכיו. קצב השינויים המהיר דורש מהממשלות ומהמגזר הציבורי לפעול בצורה אפקטיבית, יצירתית וחדשנית להתמודדות עם בעיות מדיניות מגוונות. לימודי התמחות במגמה למנהל ומדיניות ציבורית נועדו להקנות למנהלים ולעובדים במגזר הציבורי ידע תיאורטי בשילוב עם כלים מעשיים להתמודדות עם אתגרי הניהול הציבורי במישור הלאומי ובמישור המקומי.

תכנית הלימודים מאפשרת לסטודנטים לרכוש ידע וכלים להתמודדות אישית ומקצועית עם הדילמות, המשברים, הציפיות, והאילוצים של הניהול הציבורי בישראל, ולהבנת מערכת האילוצים הפועלת על עיצוב, קבלת ההחלטות, ביצוע והערכת המדיניות הציבורית. הלימודים מגוונים וכוללים בתחום המנהל הציבורי נושאים של קבלת החלטות, התנהגות ארגונית, ניהול משאבי אנוש, אתיקה במנהל הציבורי, ונושאים נוספים. בתחום המדיניות הציבורית מוצעים, בין היתר, קורסים בנושאי פוליטיקה, חברה וכלכלה, ארגוני המגזר השלישי, דמוקרטיה ליברלית שוויון ומדינת רווחה, ומדיניות ציבורית לקידום נשים בישראל.    

האם את רואה קשר בין תכנית הלימודים במגמה לבין רוח השינוי החברתי בחברה הישראלית בחודשים האחרונים?

האביב החברתי שסחף את הרחוב הישראלי בקיץ 2011 הוכיח שתודעה ציבורית וידע הם כוח שמשפיע על ההחלטות של קובעי המדיניות ועל התנהלות הגופים העסקיים הגדולים במשק. הוא הוכיח מעל לכל ספק כי ניתן להשפיע על המדיניות הציבורית "מלמטה" מ"השטח", ולשנות את סדר היום הציבורי והתקשורתי. לטעמי, תרומתה המכרעת של המחאה החברתית היא בהחזרת האימון לציבור בכוחו להשפיע על קובעי המדיניות, ולהניע תהליכים שישנו את המדיניות הציבורית. הדוגמה הבולטת לכך היא חזרתו של גלעד שליט משבי ארוך בידי החמאס, שהושפעה במידה רבה מהמאבק החברתי של הרחוב הישראלי, שהביא לשינוי עמדות פוליטיות וביטחוניות בקרב מקבלי ההחלטות. גם מחאת האוהלים הצליחה להעלות על סדר היום הציבורי והתקשורתי שאלות ישנות-חדשות, בהן: מה הקשר בין אידיאולוגיה כלכלית למדיניות ציבורית? מה הקשר בין איכות הניהול של המערכות הציבוריות, לאיכות השירותים שמקבל האזרח? האם צדק חברתי הוא בר-השגה? כיצד יכול הציבור להשפיע על המדיניות הציבורית? האם מדינה יכולה להתנהל כמו עסק כלכלי? מה חובת האחריות המוטלת על המדינה? איזו רפורמה ניהולית דרושה לישראל?  עד למחאת האוהלים רוב השאלות נידונו כמעט באופן בלעדי באקדמיה. המחאה החברתית הורידה את השאלות הללו לרחוב הישראלי, והפכה אותן לאקטואליות ורלוונטיות יותר מתמיד.

תכנית הלימודים במגמה למינהל ומדיניות ציבורית בבית ברל אינה מנותקת מהמציאות המתהווה לנגד עינינו. היא מציעה מסגרות שיטתיות וכלים עיוניים לליבון ולדיון בסוגיות אקטואליות ועכשווית. בין היתר, היא מאפשרת על בסיס הידע המוצע להתמודד עם האתגרים שאיתם מתמודדים מקבלי ההחלטות והדרגים המבצעים בישראל.  

מהו החזון שלך לגבי המגמה ובית הספר לחברה וממשל?

נקודת המוצא שלי היא שידע אקדמי הוא כלי להעצמה אישית, מקצועית וארגונית. זה נכון במיוחד כאשר אנו מתייחסים לקהלי היעד של המגמה - מנהלים ועובדים במגזר הציבורי, אנשים הרוצים להשתלב בעשייה הפוליטית והציבורית בישראל - שרובם עוסקים בעשייה ציבורית אם בזירה המקומית או בזירה הלאומית. אני רוצה שהמגמה למינהל ומדיניות ציבורית תייצר ערך מוסף לכל אחד מהסטודנטים שלומדים בה, שאותו ייקח איתו לחיים המקצועיים והאישיים. אני שואפת להגיע למצב שבו כל אחד מהסטודנטים שלנו לקח משהו מלימודיו ויישם אותו, אם בחשיבה ואם בהתנהלות המקצועית היומיומית שלו. אני מאמינה שהידע והכלים שהסטודנטים שלנו מקבלים יכול לשמש זרז לשינויים מבפנים, לשינויים שקורים מלמטה ולא מלמעלה. 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*