כניסה
פרטי התקשרות
כתובת
שעות קבלה
טלפון
דואר אלקטרוני

חורף - צפרדע הוא גיבור

​​החורף שנחת אצלנו בסוף השבוע האחרון, גרם לנו להיזכר בכמה ספרי ילדים אהובים העוסקים בחורף, באביזריו ובחוויות שהם מזמנים. על כן #פינת המלצת הצוות תוקדש היום לעונת שנה ייחודית זו. בשל הנושא המידעי, לכאורה, כל הספרים המומלצים מתאימים לגיל הרך, וחלקם גם לכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי.


להלן רשימת הספרים:
1. הספר הרטוּב: מבחר שירי ילדים על מים, גשם וים / ​אופק עטרה (עורכת). עם עובד, 2008 גיל רך
2. שלולית ביער ירושלים / בושרי דבורה. מ.מזרחי - דני ספרים, 2018 גיל רך
3. ענק בשל מרק / בית נתי. מודן 2017, גיל רך
4. חרף בבאר שפע / ברנר רוטראוט סוזנה. מודן 2008 גיל רך
5. על עלה ועל אלונה / גפן שירה. עם עובד, תשס"ב גיל רך; א-ג
6. האבנים של אסטון / גפנבלד לוטה. בבל 2009, גיל רך
7. גלי + גלי וגאיה / דנרי אוליביה. עילמור ספרים  2003, גיל רך
8. הדב ממשיך לנחור / וילסון קרמה. כנרת 2005, גיל רך
9. שלולי / מאיר מירה. כתר 1977, גיל רך
10. הספור הטוב של דב / סטיד פיליפ ס. כנרת 2018, גיל רך
11. טיפ טיפה של חורף / סטיוארט פול. הד ארצי 2000 ,גיל רך; א-ג
12. צפרדע הוא גיבור / פלטהאוס מקס. מחברות לספרות 2000 [1995], גיל רך
13. המטריה הצהובה / ריו צ'ה סו. צלטנר  2003, גיל רך
14. העננים אמרו לי / שטרום דפנה. הקיבוץ המאוחד 2018, גיל רך
15. הגשם של סבא אהרון / שלו מאיר. עם עובד 2007, גיל רך; א-ג
16. כך, פח, טרח / שניר מיריק. הקיבוץ המאוחד 1996, גיל רך

מתוך הרשימה הזו הספר "צפרדע הוא גבור" יקר לליבנו במיוחד. ראש מרכז ימימה הקודמת, חנה לבנת, תרגמה אותו לעברית ועינת ברעם אשל, מחליפתה, כתבה עליו בעבר ב'דף חדש' במכללת לוינסקי. הנה רשימתה הקצרה על הספר:

כתב ואייר: מקס פלטהאוס, תרגמה מאנגלית: חנה לבנת, הוצאת מחברות לספרות, 2000 [1995]

ספרו של מקס פלטהאוס (Velthuijs), סופר ילדים ומאייר עטור פרסים ממוצא הולנדי, הוא אחד מתוך ספרי סדרת הספרים המצליחה של המחבר על צפרדע, גיבורהּ, וידידיו חזיר, ברווזה, ארנב ונוספים. בספר הנוכחי אנו פוגשים שוב בנרטיב הבסיסי המציג את הגשם כאתגר וכמבחן, כשהוא משוכלל ובנוי לעילא. 

בפתח הסיפור שמח צפרדע בגשם המתחיל לרדת, ובצד האפשרות שהשמחה נובעת מכך שמדובר, ככלות הכל, בצפרדע, מוזמן הקורא להזדהות עם התרוננות הלב עת היורה מגיע, המוכרת לרבים. צפרדע מסתגר בביתו הנעים והמוגן, שותה תה חמים וממתין. אך הגשם אינו מפסיק לרדת, וכעבור חמישה ימי המתנה חודרים המים לביתו של צפרדע והוא מחליט לצאת לברר מה שלום חבריו. יחד עם ברווזה וחזיר נמצא לכולם מקום בביתו של ארנב, הממוקם בבטחה על אי יבש המוקף מים, ושם הם מבלים עוד ימים רבים עד שאוזל המזון לכולם. או אז מתנדב צפרדע לצאת בשחייה לעבר הגבעות הרחוקות על מנת להזעיק עזרה. אלא שבמהלך השחייה נחלש צפרדע, כוחותיו אוזלים והוא נִמשה ברגע האחרון ממש על ידי עכבר הטוב, המצויד בסירה ובמזון. יחד חוזרים צפרדע ועכבר לביתו של ארנב לאיחוד מרגש ולחשבון נפש, הכולל הבנה מחודשת של ערכים כמו חברות, אחריות וערבות הדדית.  

פלטהאוס טווה בסיפור בעדינות את הקשרים בין הסיפור הסמלי, שגיבוריו הם בעלי חיים המתמודדים עם איתני הטבע, לבין המיתוס הקדום וחוצה התרבויות על אודות המבול המציף את הארץ. הוא משמיט מן הסיפור את הממד הדידקטי של החטא והעונש, אך מותיר בו את היסוד הארכיטיפי של החרדה הקיומית ושאלות של התמודדות והישרדות שמטרידות ילדים רבים. התשובה להן, בניגוד לסיפור המבול, קשורה ביחסים חברתיים ובעזרה הדדית. גם העובדה שמדובר בסיפור בעלי חיים מתוחכמת כאן במיוחד: לכאורה מדובר במוסכמה בתחום ספרות הילדים, אך כדאי לזכור שגם בסיפור המבול המקורי כיכבו בעלי חיים והשתתפותם כאן היא חתרנית למדי.

סיפור מומלץ על גשמי ברכה ההופכים לקללה ומעמידים במבחן את מוסריותם של הגיבורים, שאיש מהם אינו מתפקד כיחיד הנבחר. 

 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*