כניסה

החוג למקרא ולתרבות ישראל

​​
ראש החוג: 
ד"ר אילון שמיר​


מי הוא באמת אלוהי התנ"ך? כיצד ידע מדעי עכשווי הגיע ליהדות לפני מאות שנים? מה שורש המיסטיקה היהודית? לא חייב לחזור בתשובה כדי למצוא תשובות לשאלות הנוגעות לזהות, לתרבות, למקורות ולמהות שלנו, אפשר להצטרף לחוג למקרא ולתרבות ישראל בבית ברל.

נעים להכיר, החוג למקרא ולתרבות ישראל.

החוג למקרא ולתרבות ישראל במכללה האקדמית בית ברל משלב בין שני תחומים השייכים למורשת היהודית: המקרא ותרבות ישראל שנוצרה לאחריו. החוג מאפשר להתמחות בכל אחד מהתחומים או בשניהם יחד תוך למידה דיאלוגית בינתחומית המדגישה את החיבור למקרא ולתרבות היהודית, כמורשת עשירה ברעיונות של צדק, חירות, שוויון, אמונה, מוסר ועבודת המידות.

החוג מפתח חשיבה ביקורתית, אך לא מנוכרת מהמשמעות של המורשת היהודית כמקור השראה, ומצייד את הסטודנטים במיומנויות שמאפשרות להם להתמודד בעצמם עם הבנה, פרשנות והוראה באמצעות מגוון קורסים החוקרים נושאים כגון: מאגיה יהודית, מעמד האישה לדורותיה, זרמים בהגות היהודית, פילוסופיה של ימי הביניים, כיבוש הארץ, מזמורי תהילים ועוד.
התוכנית עוסקת בארבע אשכולות שבנויים סביב תכנים ערכיים שנמצאים על סדר יומה של החברה הישראלית: צדק חברתי ופערים כלכליים, שוויון וצדק מגדרי, אתגרי החיים בחברה רב-תרבותית, יחסי ישראל והתפוצות, מנהיגות ועוד.
העיסוק בסוגיות אלו יאפשר לתלמידים התמודדות אישית משמעותית בדרכם לעצב את תפיסת עולמם, ולהפוך לאנשי חינוך מובילים ומשפיעים על המרחב הציבורי של מדינת ישראל.

למה ללמוד בחוג למקרא ולתרבות ישראל דווקא במכללה האקדמית בית ברל?

 • החוג פיתח תפיסה ייחודית, פלורליסטית להוראת תחומי המקרא ותרבות ישראל הפורצת את הניכור הרווח באקדמיה והמדגישה לא רק את הידע האקדמי, אלא גם את התכנים הערכיים ומעצבי הזהות העולים מתחומי הידע הללו כחלק ממורשת תרבותית חיה. מכאן הדגש העמוק שיש בחוג על הרלוונטיות והעיסוק בדילמות ושאלות של משמעות, העולות מהטקסטים העתיקים לחיים היום.
 • בשונה מחוגים במוסדות אקדמיים אחרים, החוג שם דגש על הוראה דיאלוגית, היוצרת קשר בין הלומדים לטקסט, בין הסטודנטים לבין עצמם ובין הסטודנטים למרצים. כך נוצרת אווירה חמה של היכרות וקשר עם הסטודנטים כבני-אדם שלמים, תוך חיבור ייחודי בין הראש ללב.
 • הקמפוס הירוק והיפה של המכללה, מוסיף לכל אילו אווירה סטודנטיאלית נעימה וייחודית לבית ברל.

האם התוכנית לימודי מקרא ותרבות ישראל יכולה להתאים לי?

האנשים שבוחרים בלימודי מקרא ותרבות ישראל בבית ברל הם בדרך כלל:
 • נשים וגברים המעוניינים לעסוק בשאלות ה"לשם-מה?", שאלות של רוח ומשמעות, ולהנחילם לנוער.
 • כאלה המרגישים שהמורשת היהודית מסקרנת אותם ומשמעותית, חלקם נמצאים על הרצף שבין חילונות, מסורתיות ודתיות. 
 • אנשים בעלי תשוקה לנתינה, עם ראש פתוח שמאמינים שהיהדות היא לא רק דבר מפריד אלא גם מחבר – בין עם ישראל למורשתו, בין פלגים וזרמים שונים בתוכנו ובין אנשים על שלל גווניהם מכל הארץ.
ברמה המקצועית התוכנית מתאימה ל:
 • סטודנטים הלומדים לתואר B.Ed או בוגרי תואר ראשון במקצועות שונים (כגון: משפטים, מדעי המדינה ועוד) ששאלות של זהות, תרבות וחברה מעסיקות אותם ומעוניינים ברענון מקצועי.
 • אקדמאים המעוניינים בהסבה להוראת מקרא ו/או תרבות ישראל.

איך לימודי מקרא ותרבות ישראל מקדמים אותי בחיים האמיתיים?

​מעבר לכך שהלימודים בחוג הינם חוויה מעשירה מאד מבחינת ידע וצמיחה אישית, הכלים שהבוגרים והבוגרות מקבלים בחוג מאפשרים להם לעסוק בחינוך (בבתי הספר תיכוניים ויסודיים, בחינוך בלתי פורמלי ובקידום נוער) ולתת מענה מקצועי לביקוש הרב שיש במערכת החינוך למורים במקצועות תנ"ך ותרבות יהודית ישראלית.

יש מלגות או מענקים?

​הסטודנטים יכולים לבדוק את זכאותם למלגה בהתאם להנחיות משרד החינוך. 

איך נראית תוכנית לימודי מקרא ותרבות ישראל ביומיום?

 • השיעורים מתקיימים פעם בשבוע, ביום ד‘.
 • הלימודים נפרשים לאורך 4 שנים, 2 סמסטרים בשנה.
 • הקורסים נחלקים לשיעורי חובה ולשיעורי בחירה, כך שכמות השעות השבועיות משתנה בהתאם לבחירת ההתמחות של הסטודנט (מקרא/תרבות ישראל או שניהם).

אגב, מי המרצים והמרצות שילוו אותי?

 • ד"ר אילון שמיר - ראש החוג. משלב בין מחקר, הגות וחינוך. בהוראתו הוא מדגיש מאד את הדיאלוג, הן באישיות הדיאלוגית שלו והן בעיצוב השיעורים, אשר הסטודנטים חווים בהם צמיחה וגדילה משמעותית. 
 • יוכי ברנדס – מהסופרות המצליחות בארץ, כתבה רבי מכר רבים אשר עלילתם מתרחשת בתקופת התנ"ך ובתקופות אחרות של עם ישראל (בין ספריה: ״מלכים ג״, ״הגר״, ״וידוי״ ועוד) . מורה מלאת התלהבות ואכפתיות. 
 • ד"ר שגית מור - מרצה בכירה ואהובה על הסטודנטים, המלמדת מתוך עומק המשלב את תבונת הראש עם תבונת הלב. 
 • ד"ר שירלי נתן יולזרי - מרצה בכירה, בעלת שם בתחום התרבות האוגריתית וראשת חוג במכללת גורדון. מורה מעמיקה, יסודית אשר מקבלת משובים מעולים על ההוראה שלה.
 • ד"ר עדיאל כהן  - בעל ידע מעמיק ומקיף בתנ"ך, בתלמוד ובספרות יהודית מודרנית. מורה אכפתי, קשוב ומעורר השראה.

 
 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
9121*