כניסה
פרטי התקשרות
כתובת
שעות קבלה
טלפון
דואר אלקטרוני

חדש! תואר שני M.Ed בחינוך בינתחומי STEM


Science, Technology, Engineering, and Mathematics

​ראש התכנית: ד"ר נוע רגוניס
noarag@beitberl.ac.il

חינוך בינתחומי STEM

המונח STEM הוא ראשי תיבות של Science, Technology, Engineering and Mathematics – מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. תכנית הלימודים מכוונת לשילוב תכנים מכל ארבעת היסודות של תחומי הדעת במודל בינתחומי.

העידן שלנו מאופיין בהתפתחות מהירה של מידע, מדע וטכנולוגיה, ובהבנה גוברת כי אתגרי החיים אינם מחולקים לתחומי דעת מבודדים ונבדלים ולכן, על מנת להתמודד עימם נדרשים בוגרי מערכת החינוך לחשיבה ומיומנויות חוצות-דיסציפלינות. חשוב להכשיר את התלמידים לעולם המשתנה, שבו המידע גדל במהירות, שבו מקצועות רבים משלבים בתוכם תחומי דעת אחרים, שבו עבודת צוות היא תנאי הכרחי למתן מענה לצרכים, לפתרון בעיות, לייזום רעיונות חדשים וליישומם. עבודה הצוות בתכנית תישען על כך שכל חבר בצוות מומחה בתחומו אך מבין גם את הפוטנציאל והכלים הקיימים בתחומים האחרים. שילוב הידע המעמיק של כל אחד, יחד עם ההבנה של התחומים האחרים, מאפשר להגיע לרעיונות חדשים ולפתרונות פורצי דרך של סוגיות מדעיות וחברתיות.

תכנית הלימודים

התכנית לתואר שני (M.Ed) בחינוך בינתחומי STEM היא תכנית דו-שנתית המיועדת להכשיר אנשי חינוך והוראה בעלי ידע בינתחומי רחב ועדכני בתחומי ה- STEM, היכולים לבצע את הסינתזה הדרושה בין התחומים הרלוונטיים לצורך עיצוב פתרונות לאתגרים. אנשי מקצוע חוקרים עם מודעות להערכה ובעלי יכולת להוביל שינויים במערכת החינוך תוך יישום גישת STEM-בינתחומי. בוגרי התכנית יהיו בעלי ידע עדכני ומתקדם ויוכלו לתרום להרחבת הדעת של תלמידים ולקדם למידה משמעותית ורלוונטית לעולם הנוכחי והעתידי בכל תכניות הלימודים והפעילויות החינוכיות תוך התייחסות לידע תחומי, לידע בינתחומי, למיומנויות ולערכים. 

תכנית הלימודים מאתגרת ומתמקדת בארבעה צירים מרכזיים: 
1. פיתוח ידע והבנה של תחומי הדעת המדעיים, הטכנולוגיים, ההנדסיים והמתמטיים ושל השילוב ביניהם בראיה בינתחומית.
2. פיתוח ידע פדגוגי-תכני של הוראת המקצוע המשולב STEM בגישת למידה מבוססת פרויקטים.
3. פיתוח כישורים להוביל, לנהל ולרכז פרויקטים של STEM בבתי הספר ובמסגרות חינוך לא פורמאליות.
4. פיתוח תפיסה של הערכה ומחקר ופיתוח ידע וכישורים לביצוע מחקרים כמנוף להתאמת תהליכי הוראה למידה לשונות בין לומדים ולרפלקציה של המורה על עבודתו.

הלימודים מקנים תואר מוסמך M.Ed בחינוך מדעי בינתחומי (STEM).*

מטרות התכנית

מטרות התכנית הן לטפח מורים ומחנכים בעלי תשתית פדגוגית ומקצועית, מורים בעלי ידע, הבנה ומיומנויות שיאפשרו לפתח לומדים בתחומי ה STEM הערים לשילוב התחומים במציאות החיים, למשמעות הידע הבינתחומי ולתהליכי פתרון בעיות.
בוגרי התכנית יוכלו להשתלב במסגרות חינוך פורמאליות ולא פורמאליות. הם יהיו בעלי ידע בינתחומי רחב ועדכני בתחומי ה- STEM אשר יכולים לבצע את הסינתזה הדרושה בין התחומים הרלוונטיים לצורך עיצוב פתרונות לאתגרים לבעיות מורכבות. בוגרי התכנית יהיו בעלי ידע עדכני ומתקדם ויוכלו לתרום להרחבת הדעת של תלמידים ולקדם למידה משמעותית ורלוונטית לעולם הנוכחי והעתידי בכל תכניות הלימודים והפעילויות החינוכיות תוך התייחסות לידע תחומי, לידע בינתחומי, למיומנויות ולערכים. בתכנית מושם דגש על פיתוח תפיסת עולם מחקרית ופיתוח מודעות להערכה, כמו גם על פיתוח יכולות להוביל שינויים במערכת החינוך תוך יישום גישת STEM-בינתחומי.
מודל הלמידה בתכנית יקדם אנשי חינוך שיוכלו לתמוך בהכנת לומדים צעירים לחיים במציאות משתנה, מורכבת ועתירת אי ודאות.

קהל יעד

​לתכנית יתקבלו בוגרי תואר ראשון (או יותר) במקצוע מדעי או בהוראת מקצוע מדעי או במקצוע בינתחומי ברוח הבינתחומיות של STEM: 
B.A.\ B.Sc.\ B.Eng.\ B.Ed.\ B.Tech \ B.Des
במקצועות נכללים למשל: ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה, חקלאות, מדעי כדור הארץ, מדעי הסביבה, מתמטיקה, מדעי המחשב, הנדסת תוכנה, הנדסת חשמל, הנדסה רפואית, ביואינפורמטיקה, אדריכלות, מדעי הרפואה, מדעי המוח, ביוטכנולוגיה, גיאו-אינפורמציה (גיאודזיה).

הטבות ומלגות

הסטודנטים בשנה א' זכאים למלגת קרן עזריאלי בגובה 6,000 ₪.
 ההטבות לשנת הלימודים תשפ"ב ובכפוף להחלטת משרד החינוך והמכללה האקדמית בית ברל.

מבנה הלימודים וימי הלימוד בתכנית

  • הלימודים מתקיימים במשך שנתיים בהיקף כולל של 21 ש"ש (לא כולל השלמות דיסציפלינריות).  
  • הלימודים יתקיימו ביום ב'.
  • בשנת הלימודים תשפ"ב, יתקיימו הלימודים במתכונת לסירוגין של שבוע לימודים פנים-אל-פנים בקמפוס ושבוע לימודים סינכרוניים מרחוק.
  • בשנת הלימודים תשפ"ב תתקיים התכנית בסמסטר ב' + סמסטר קיץ מקוצר. התחלת הלימודים ביום ב', ה- 21/2/2022.
*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

 
 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.