כניסה
המכללה האקדמית בית ברל > תוכניות לימודים > פקולטות > הפקולטה לייעוץ, לטיפול ולתמיכה חינוכית > תוכניות לימודים > תואר שני בתרפיה באמנות - טיפול באמצעות אמנויות - אמנות חזותית (M.A.A.T)

תואר שני בתרפיה באמנות - טיפול באמצעות אמנויות - אמנות חזותית (M.A.A.T)

​​
ECARTEראש התכנית: ד"ר גל אברמובסקי
רכזת קלינית ומנהלת הכשרה מעשית: ליאת פרקש
פייסבוק


אמנות היצירה בתחום הפסיכותרפיה הינה מהות תחום התרפיה באמנות. תהליכי היצירה מאפשרים לתהליכים נפשיים ורגשיים להתרחש מבלי לפרק אותם למילים. זאת מתוך הנחה כי האמנות לכשעצמה ובתרפיה באמנות בפרט, מאפשרת לאדם להשתמש בכוחות היצירה שלו על מנת לחקור את עצמו ולצמוח. החקירה בתרפיה באמנות נעשית באמצעות חומרים שונים- חומרי אמנות קונבנציונלים ולא קונבנציונלים, שבכל אחד מהם טמון פוטנציאל המאפשר ליוצר, המטופל בתרפיה באמנות, לגעת בפינות שונות בנפשו, ולהאיר גם פינות חשוכות ופחות נגישות.
נוכחותה.ו של מטפל.ת (תרפיסט.ית) באמנות בתהליך זה יוצרת את המרחב הייחודי של תרפיה באמנות במערכת יחסים משולשת: מטופל.ת - חומרים ויצירה - מטפל.ת.

אנו, בתכנית לתואר השני להכשרת מטפלים בתרפיה באמנות חזותית, מאמינים כי במהלך זמן היצירה אנו מארגנים מחדש את מחשבותינו, תחושותינו ופחדינו, כדי לספק לנו כוחות לצמיחה. ברוח זו אנו מכשירים את הסטודנטים המטפלים באמנות לעתיד: להתבונן, להכיל ולהבין את החומרים, את היצירה ואת היוצר.

שילובה של התכנית לטיפול באמנות בקמפוס ההיסטורי של המדרשה - פקולטה לאמנויות משמש השראה, מרחיב, מעשיר ומאתגר את הסטודנטים לטיפול באמנות הלומדים במסגרת שכולה יצירה ועשייה אמנותית רחבה.

ייחודה של התכנית היא באופנות ההוראה ההתנסותית דינמית באמצעות אמנות. אופנות הוראה טרנספורמטיבית, ייחודית, המאפשרת לסטודנטים לבחון את התכנים איתם הם מתמודדים, את זהותם המקצועית המתפתחת ואת זהותם כמטפלים-אמנים, באמצעות השפה אותה לומדים.

היקף הלימודים ומבנה התכנית

התכנית היא תכנית דו-שנתית אקדמית (ושנה שלישית יישומית בליווי בכירי הקלינאים בטיפול באמנות בארץ).
היקף התכנית הינו 21 ש"ש חובה לשיקלול + 12 ש"ש חובה לא לשקלול ושעות הכשרה מעשית.
מבנה התכנית >>>

ימי לימודים

 • יום שני – יום לימודים מלא.
 • ימי הכשרה מעשית מחוץ למכללה (בהתאם לשעות הנדרשות ולמקום ההכשרה).

קורסים מרוכזים יתקיימו בחלק מהחופשות.

הכשרה מעשית בתרפיה באמנות

עבודה מעשית בשדה היא חלק חשוב מתכנית הלימודים. התכנית מבוססת על מערך הדרכה ותמיכה פרטני ובקבוצות קטנות, כשהעבודה המעשית מתבצעת במקומות שונים ועם אוכלוסיות מגוונות (בריאות הנפש על כל גווניה, מערכת החינוך, פנימיות, אוכלוסייה גריאטרית, בתי כלא, רווחה). 

שנה שלישית - הכשרה מעשית מתקדמת:

 1. שיבוץ אישי למקומות ההכשרה.
 2. ביטוח מקצועי.
 3. הדרכה באמצעות אמנות - קורס "הדרכה פנימית" באמצעות אמנות בסטודיו לפיסול וציור הכולל ליווי ותהליך אוצרות – אוצרותרפיה לתערוכת סוף סטודיו.
 4. בסוף שנת ההכשרה המעשית המתקדמת יקבלו הסטודנטים חוברת הכוללת את קטלוג התערוכה בה השתתפו (קטלוג בסגנון אוצרות בטיפול באמנות) ותקצירי המחקרים שעשו בתואר השני.
 5. הדרכה בקבוצות קטנות (עד 8 סטודנטים).
 6. קורס טיפול קבוצתי ממוקד נושא באמצעות אמנות וגשטאלט לקבוצות מבוגרים.
 7. העמקה בפסיכותרפיה באמנות דינמית, ממוקדת, מוגבלת בזמן.

בתום ההכשרה של תרפיה באמנות בת שלוש שנים, עם סופרויז'ן צמוד, בוגרי התכנית מקבלים גם תעודת הכשרה מעשית מתקדמת ויכולים להשתלב כפסיכותרפיסטים באמנות חזותית בצוותים רב-מקצועיים מגוונים של אנשי מקצוע בתחומי בריאות הנפש, רווחה, טראומה וחינוך.

תנאי מעבר וסיום התואר

 • המעבר משנה א' לשנה ב' מותנה בעמידה בציון של 80 לפחות בכל אחד מהקורסים ומילוי שעות החובה בהתנסות המעשית.
 • בסיום השנתיים האקדמיות, עם הגשת שתי העבודות הסמינריוניות המחקריות, השלמת ההגשות והחובות האקדמיים בציון 80 לפחות בכל קורס והשלמת כל חובות העבודה המעשית, יקבלו הסטודנטים תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות – אמנות חזותית: M.A.A.T.
 • בתום השנתיים האקדמיות, בשנת ההכשרה המעשית המתקדמת יונפק "אישור השלמת תכנית הכשרה מעשית מתקדמת בטיפול באמצעות אמנויות" בהיקף של 960 שעות כולל הדרכה.

גובה שכר הלימוד

​שנה א - שכר לימוד אוניברסיטאי
שנה ב - שכר לימוד אוניברסיטאי
שנה ג - 10,000 ₪
בשנת הלימודים תשפ"ד שכר הלימוד האוניברסיטאי הינו - 15,265 ₪.
*לא כולל תשלומים נלווים.


 
תודה, הבקשה נשלחה.
מתעניינים בלימודים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
9121*
 
 
 
9121*