לימודים עיוניים באמנות וקולנוע

​​ראש תחום: ד"ר שי בידרמן

הלימודים העיוניים מקנים לסטודנט בסיס להבנת ההתפתחות ההיסטורית של האמנות לצד הבנתם של תהליכים תיאורטיים ומחשבות פילוסופיות על אודותיה. הסטודנט רוכש ידע רחב בתולדות האמנות וידע מעמיק במספר נקודות ונושאי מפתח בהתאם להעדפותיו האישיות.

הלימודים העיוניים מספקים פרספקטיבה היסטורית, תיאורטית, פרשנית וביקורתית למעשה האמנות. במסגרתם יכיר הסטודנט את האמנים ואת יצירות האמנות החשובים, את התפתחות החשיבה האמנותית המערבית, המזרח תיכונית, היהודית, הנוצרית והמוסלמית, את דרכי ביצוע האמנות במרוצת הדורות, כמו גם גישות פרשניות וביקורתיות שונות לחשיבה על אמנות. בשיעורים מודגשת הזיקה ההדדית בין האמנות למערכי תרבות אחרים – דת, פילוסופיה, מיתולוגיה, ספרות וחברה, אמנויות הבמה – כמו גם לאירועים מדיניים, כלכליים, חברתיים ומדעיים.

באמצעות מושגים בהבנת האמנות ובהערכתה מתוודע הסטודנט למוסדות המרכזיים – מוזיאונים, גלריות, אוספים וביאנלות בארץ ובעולם. בנוסף, מכיר הסטודנט את הספרות המקצועית ומתרגל כתיבה על נושאים בתולדות האמנות ובפרשנותה על-פי המתכונת המקצועית, במטרה לפתח יכולות מחקר – קריאה וכתיבה – מושכלת, ביקורתית ופרשנית. הסטודנט מכיר מאגרי מידע עכשוויים בנושאי אמנות ותרבות, מבקר בתערוכות, מסייר באתרי אמנות בארץ, משתתף בשיחות עם אמנים ואוצרים, ונוטל חלק בדיונים ובהרצאות.

תוכנית הלימודים
לימודי תולדות האמנות כוללים מבואות והרצאות על נושאים נבחרים בתולדות האמנות וסוגיות בפרשנות ובאסתטיקה בהם מתמקדים בנושא ספציפי, תוך שילוב בין קריאת טקסטים (מאמרים בעברית ובאנגלית) ובדליית נתונים מתוכם, לבין הכרות מעמיקה עם אמנות, זרם, סוגיה, או נושא חתך. בפרוסמינריון הסטודנט לומד על כלים ושיטות מחקר, ומפתח את יכולות הקריאה והכתיבה האקדמיים, אותם יביא לידי יישום מתקדם בסמינריון. כמו כן כוללים הלימודים השתתפות בקולוקוויום מחלקתי ובפורום העוסק בהיבטים עיוניים של העשייה האמנותית. בנוסף, נדרשים הסטודנטים לבחור שיעורים מתוך סל לימודי תרבות כלליים.

התחום העיוני אחראי גם על ההתמחות באוצרות, תיאוריה וביקורת – אחד מתחומי הבחירה בהם ניתן להתמקד בשנים ג'-ד'. התחום מציע מגוון קורסי תיאוריה ופרשנות מתקדמים; שנתיים של סדנת אוצרות מעשית; תולדות המוזיאולוגיה ושיעור שנתי של ביקור וביקורת תערוכות.

קורסי ההתמחות פתוחים לכלל הסטודנטים – כחלק מסל שיעורי הבחירה.

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.