לא רק בבית הספר – ללמוד ולחנך מחוץ לקופסה

רבים מאתנו תופסים את רעיון ה"חינוך" באופן מצומצם. אך התפיסה לפיה חינוך בא לידי ביטוי בבית הספר, בין כותלי הכיתה, תוך הוראה פרונטלית לשם העברת ידע, היא מצמצמת ושגויה.
​למעשה, חינוך הוא הרבה מעבר לכך, ובמכללה האקדמית בית ברל מכירים בכך ומכשירים כבר היום אנשי הוראה וחינוך במסלול ייעודי בחינוך הבלתי פורמלי. מסלול זה כולל ממד ערכי וכלים פרקטיים משמעותיים לאנשי החינוך של המחר.

חינוך הוא יותר מלימוד פורמלי

​בראיון שנערך לאחרונה עם ד"ר מירב נקר סדי מהמכללה האקדמית בית ברל, שיתפה ראש המסלול לחינוך בלתי פורמלי כמה תובנות חשובות. "חינוך", הסבירה, "הוא הרבה יותר מלימוד פורמלי, בתוך בית ספר ובתוך כיתה. חינוך מתבצע כל העת, והוא מתקיים גם בתהליכים חברתיים ובקהילה, באופן שללא ספק מביא לשינויים אישיים וחברתיים".

נקר סדי מוסיפה כי בחינוך יש להתייחס לתפיסות ולערכים כחלק בלתי נפרד מהלימודים. במסגרת הכשרתם מקבלים הסטודנטים במסלול לחינוך בלתי פורמלי כלים חשובים, לרבות התנסות בהנחיה אפקטיבית של קבוצות בגילאים שונים.

לימודים לתואר אקדמי ​​

במכללה האקדמית בית ברל מתקיים מסלול ייחודי לקראת קבלת תעודה רשמית בחינוך בלתי פורמלי. מדובר בתכנית לימודים של 4 שנים לקראת תואר אקדמי. בנוסף, מקבלים בוגרי התכנית תעודת עובד חינוך ממשרד החינוך, המעניקה דירוג שכר בהתאם.

איתי, סטודנט שנה ג' במסלול, מספר כי החינוך הבלתי פורמלי תורם רבות לילדים שנחשפים אליו. להבנתו, כך מקבלים הילדים ובני הנוער הכוונה, תמיכה ומענה לשאלות שלא תמיד יש להם את מי לשאול, ושלא בהכרח יקבלו בין כותלי בית הספר.

מעגלי החינוך הבלתי פורמלי

סטודנטים הלומדים את הגישה הבלתי פורמלית מקבלים הכשרה מקיפה בשיטות חינוך פורמליות ובלתי פורמליות, כמו גם כלים להעברת מסרים במכלול שיטות עבודה עם אוכלוסיות מגוונות: ילדים, בני נוער, קשישים ואוכלוסיות מוחלשות. בתום לימודיהם מצליחים בוגרי המסלול להגיע למעגלים חברתיים נרחבים בקהילה, ולהשפיע.

רוצים לדעת עוד על לימודי חינוך והוראה במכללה האקדמית בית ברל? לפרטים נוספים הקליקו כאן

 

*הכתבה נכתבה במסגרת שיתוף פעולה של המכללה האקדמית בית ברל ואתר וואלה.

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.